Socialdemokratė D. Šakalienė siūlo griežtinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų apklausos tvarką

Socialdemokratė D. Šakalienė siūlo griežtinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų apklausos tvarką

Socialdemokratė Dovilė Šakalienė siūlo keisti Baudžiamojo proceso kodeksą, kad seksualinę prievartą patyrę vaikai nebūtų traumuojami nusikaltimų tyrimo metu, taip pat siekiant sumažinti rizikas, kad vaikas dėl spaudimo pakeis parodymus prievartautojo naudai.

„Po patirto smurto ir kitų traumuojančių išgyvenimų (dažnai susijusių su artimiausiais asmenimis) vaikai neturėtų būti apklausiami daugiau negu vieną kartą. Baudžiamajame procese turi būti siekiama nedidinti nukentėjusio vaiko patiriamo streso“, – pabrėžia D. Šakalienė.

Pasak parlamentarės, šiuo metu nevengiama vaikus apklausti pakartotinai.

„Ikiteisminio tyrimo metu neretai vaikus norima apklausti vėl ir vėl. Net ir tais atvejais, kuomet vaikas įvardija, kas, kokiu būdu ir kaip prieš jį smurtavo, apklausos kartojamos. Pakartotinė apklausa papildomai traumuoja vaiką ir didina parodymų iškraipymo riziką, nes vaikas jaučia aplinkinių spaudimą, išgyvena kaltės jausmą, o jam gyjant po traumos prisiminimai blėsta“, – pažymi D. Šakalienė.

Drauge su frakcijos kolegomis socialdemokratais parlamentarė įregistravo Baudžiamojo proceso kodekso 186 straipsnio pakeitimo projektą.

„Siūlome įtvirtinti, kad pakartotinė apklausa leidžiama tik išimtiniais atvejais, kai būtina užduoti naujus klausimus dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių arba kai apklausa negalėjo būti tęsiama (pvz. smurtą patyręs vaikas ėmė verkti apklausos metu arba dėl patirtų traumų negalėjo ilgai bendrauti ir atsakinėti į klausimus). Be to, siūlome įteisinti pertraukas, numatant, kad apklausa po pertraukos tęsiama nuo paskutinio užduoto klausimo ir klausimai apie vaiko jau paaiškintas aplinkybes nekartojami“, – paaiškina D. Šakalienė.

Šiuo metu Baudžiamojo proceso kodekso 186 straipsnio 2 dalis numato, kad nepilnametis liudytojas ar nepilnametis nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu apklausiami „paprastai ne daugiau kaip vieną kartą“ – neaišku, kiek ir kokiais atvejais leidžiamos pakartotinės apklausos.

D. Šakalienės siūlymu, pertrauka apklausos metu galėtų būti skelbiama remiantis psichologo rekomendacija dėl vaiko emocinės, psichologinės ar fizinės būklės. Po pertraukos vaikas neturėtų būti apklausiamas dėl tų pačių aplinkybių, dėl kurių jis jau yra pateikęs atsakymus.

„Privalome užtikrinti, kad seksualinę prievartą patyręs vaikas apklausos metu neišgyventų įtampos, kad būtų išvengta pakartotinio traumavimo ir psichologinio poveikio, kuris gali turėti įtakos vaiko parodymams“, – apibendrina socialdemokratė D. Šakalienė.

Susiję straipsniai

Close