D. Šakalienė: visiems seksualinę prievartą patyrusiems vaikams turi būti užtikrinta kokybiška gynyba

D. Šakalienė: visiems seksualinę prievartą patyrusiems vaikams turi būti užtikrinta kokybiška gynyba

Lietuvoje per metus registruojama iki 300 nusikalstamų veikų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui prieš vaiką. Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkės pavaduotoja Seimo narė Dovilė Šakalienė pažymi, kad šiuo metu nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos nukentėjusių vaikų teisinis atstovavimo prieinamumas ir kokybė nėra pakankami, ir siūlo keisti tvarką.

„Nevyriausybinių organizacijų, dirbančių su seksualinio išnaudojimo ir prievartos aukomis, vertinimu, gauti kvalifikuoto teisininko pagalbą tokiose bylose itin sunku, nes pakankamas kompetencijas ir specializaciją vaikų seksualinio išnaudojimo bylose turinčių gynėjų yra mažai, valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sąraše esantys advokatai neturi reikalingos specializacijos, be to, Vyriausybės nustatytas įkainis už tokias paslaugas – 5 kartus mažesnis už rinkos vidurkį. Toks įkainis neatitinka šioms byloms būtino įsigilinimo bei žinių lygio. O samdyti advokatą privačiai net ir vidutiniškų pajamų šeimai gali būti nepakeliamas iššūkis“, – pažymi Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė D. Šakalienė.

Anot parlamentarės, jeigu šeima pagal formalius kriterijus „yra pajėgi“ savarankiškai pasisamdyti advokatą ir valstybės garantuojama antrinė teisinė pagalba tokiam vaikui nepriklauso, tėvai ar artimieji tokiu atveju dažnai susiduria su neišsprendžiamais finansiniais sunkumais. Be to, neadekvatūs antrinės teisinės pagalbos įkainiai nesukuria gynėjams nei motyvacijos specializuotis, nei konkurencijos, dėl to kenčia atstovavimo kokybė.

„Vieša paslaptis, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos kokybė šlubuoja, daug klientų turintys puikios reputacijos advokatai nemato prasmės už penkiskart mažesnį įkainį imtis sudėtingų bylų. O būtent tokios ir yra vaikų seksualinio išnaudojimo bylos – reikalaujančios įsigilinimo, jautrumo ir kompetencijos. Tuo tarpu advokatų rinkos įkainiai yra per aukšti absoliučiai daugumai šeimų, kurioms nepriklauso valstybės garantuojama teisinė pagalba, o net jei priklauso – jie neturi teisės pasirinkti advokato. Institucijos pripažįsta, kad ne visais atvejais nukentėjęs vaikas gauna gynėją, o jei gauna – neretai nėra kokybiškai ginamas. Todėl bent dalinis įkainio padidinimas ir teisė šeimai pasirinkti kokybiškesnį gynėją yra mažiausia, ką valstybė gali padaryti,“ – pakeitimų poreikį paaiškina socialdemokratė.

Parlamentarė su kolegomis socialdemokratais siūlo keisti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymą padidinant valstybės garantuojamos antrinės teisinės pagalbos įkainį vaikų seksualinio išnaudojimo bylose bei sudarant galimybę pasirinkti advokatą ir dalinai kompensuoti pagalbos kainą pagal šį įkainį.

„Būtina užtikrinti kokybišką teisinę pagalbą kiekvienam nuo seksualinės prievartos nukentėjusiam vaikui, kad ir kokia būtų jo šeimos ar artimųjų turtinė padėtis,“ – pabrėžia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Susiję straipsniai

Close