Lukašenkos sadistiniame arsenale ­- ir COVID-19: baltarusiai papasakojo, kaip kankinami politiniai kaliniai

Lukašenkos sadistiniame arsenale ­- ir COVID-19: baltarusiai papasakojo, kaip kankinami politiniai kaliniai

Lukašenkos sadistiniame arsenale ­- ir COVID-19: baltarusiai papasakojo, kaip kankinami politiniai kaliniai

Baltarusijos visuomenininkai, teisininkai Seime vykusioje spaudos konferencijoje papasakojo, kaip A. Lukašenkos režimas politiniams kaliniams kankinti ir bausti naudoja sveikatos priežiūros sistemą.

Socialdemokratės, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės Dovilės Šakalienės surengtoje spaudos konferencijoje baltarusė teisininkė Julija Levančul pasmerkė Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus elgesį. Jos žiniomis, Baltarusijos teritorijoje Raudonasis Kryžius nevykdo savo misijos, o užsiima tik dalyvavimu rinkimų komisijose, taip pat įkalinimo įstaigose spaudžia politinius kalinius pasirašyti prisipažinimo protokolus, nors visame pasaulyje Raudonasis Kryžius teikia pagalbą persekiojamiems ir pažeidžiamiems asmenims.

Vienos garsiausių politinių kalinių Marijos Kalesnikavos sesuo Tacjana Chomič papasakojo, kad politinių kalinių bylos jau užverstos ir dabar jų laukia uždari teismo procesai. Tam kad galėtų susipažinti su savo bylos medžiaga ir bendrauti su teisininku, M. Kalesnikava yra verčiama ilgas valandas būti nevėdinamoje, troškioje patalpoje, dėl to ji kenčia alergijos priepuolius ir turi reguliariai vartoti vaistus. Daugybė politinių kalinių, kenčiančių dėl įvairių sveikatos sutrikimų, vaistų negauna. Apie daugelį politinių kalinių nieko nežinoma.

Teisininkas Michail Kiriliuk, netekęs advokato statuso Baltarusijoje dėl darbo su politiniais kaliniais, citavo kalėjimo administracijos atstovų žodžius: jie prisipažino tyčia besistengiantys sudaryti kuo labiau nepakenčiamas sąlygas kaliniams.

Kankinimų pėdsakai įvairiausiais būdais slepiami, klastojamos sveikatos pažymos ir kiti dokumentai. Nurodomos tokios priežastys kaip „paslydo, nukrito". Nors apie pažeidimus teisininkai ir visuomeninės organizacijos nuolat siunčia pranešimus Raudonajam Kryžiui, į jų laiškus nereaguojama.

Sviatlanos Cichanouskajos biuro Lietuvoje atstovė Aleksandra Logvinova akcentavo tyčinius valdžios veiksmus, kuriais slepiami COVID-19 testų rezultatai. Ji pažymėjo, kad karantinuojamos ištisos kameros, uždarant visus be atrankos – ir užsikrėtusiuosius, ir neužsikrėtusiuosius. Neperrišamos sužalotųjų žaizdos.

D. Šakalienė konstatavo, kad „tokiais tyčiniais veiksmais, kai sąmoningai neteikiama medicininė pagalba sunkiomis ligomis sergantiems ir jėgos struktūrų sužalotiems politiniams kaliniams, pažeidžiamas Europos žmogaus teisių konvencijos 3 straipsnis dėl kankinimų ir nežmoniško elgesio draudimo."

Pasak Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus, sveikatos priežiūros paslaugų nesuteikimas įkalintiems asmenims gali būti susijęs su valdžios pareigūnu siekiu nuslėpti sužalojimus, nuteistųjų patirtus valstybės tarnautojų vykdomų kankinimų metu. Jis taip pat pažymėjo, kad Baltarusijos valstybinės įstaigos ir pareigūnai savo veiksmais su įkalintaisiais tyčia sudaro sąlygas plisti COVID-19 virusui įkalinimo įstaigose, tokiu būdu siekdamos įbauginti opoziciją ir gyventojus.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, LSDP frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė atkreipė dėmesį į lėtinėmis ir mirtinomis ligomis sergančių įkalintųjų dalią: „Jie gyvena nepaliaujamose kančiose". Parlamentarė vardijo šiurpius faktus: lėtinėmis ligomis sergantiems įkalintiesiems neperduodami giminaičių atnešti vaistai; apie asmens sveikatos būklę neinformuojami nei jo artimieji, nei jis pats. Ji minėjo nepilnamečio epileptiko atvejį: priepuoliai tik dažnėja, sveikatos priežiūra neprieinama, kameros draugai niekuo negali padėti.

D. Šakalienė išreiškė viltį, kad su Lietuvos pagalba baltarusių pagalbos šauksmas pasieks tarptautines organizacijas, įskaitant Raudonąjį Kryžių. Ji sakė, jog būtina nenuilstamai veikti siekiant išlaikyti tarptautinės bendruomenės dėmesį tam, kas vyksta Baltarusijoje, ir intensyviai viešinti Baltarusijos režimo tyčinius veiksmus, kuriais sveikatos priežiūra paverčiama sadistinio kankinimo įrankiu.

Susiję straipsniai

Close