Seime skinasi kelią pasiūlymas užtikrinti teisę streikuoti ir esant nepaprastajai padėčiai

Seime skinasi kelią pasiūlymas užtikrinti teisę streikuoti ir esant nepaprastajai padėčiai

59 Seimo nariai ketvirtadienį palaikė Seimo vicepirmininko Juliaus Sabatausko iniciatyvą dėl teisės streikuoti esant nepaprastajai padėčiai – projektas iškeliavo į Seimo komitetus.

Drauge su Seimo nariu Tomu Tomilinu pateiktame projekte siūloma keisti Darbo kodekso straipsnį, kuriame įtvirtintas visiškas draudimas rengti streikus esant nepaprastajai padėčiai.

„Konstitucijoje įtvirtinta darbuotojų teisė streikuoti. Bet Darbo kodekse įrašytas draudimas rengti streiką, kai šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis. Štai vos atlėgus pandemijai, prasidėjo Rusijos karas prieš Ukrainą. Ateityje, tikėtina, irgi susidursime su įvairiais iššūkiais. Ar tikrai visada, kai paskelbiama nepaprastoji padėtis, reikalingas toks totalus draudimas streikuoti?“ – klausia socialdemokratas J. Sabatauskas.

Parlamentaras pateikia pavyzdį: kodėl dėl migracijos iššūkių pasienyje turėtų būti ribojama kitų regionų darbuotojų teisė streikuoti?

„Ribojant teisę streikuoti, darbdaviai įgyja nepateisinamą pranašumą darbuotojų atžvilgiu. Nujausdami, kad nepaprastoji padėtis greitai nesibaigs, darbdaviai nė nesivargina derėtis su darbuotojais dėl jų keliamų reikalavimų. Kai tai trunka mėnesių mėnesius ar metų metus, tai jau teisės streikuoti laidotuvės“, – įspėja socialdemokratas.

Pasak J. Sabatausko, aplinkybės, dėl kurių skelbiama nepaprastoji padėtis, gali būti pačios įvairiausios, nevienodai grėsmingos, o jų poveikis šalies vidiniam gyvenimui taip pat gali skirtis.

„Todėl siūlome atsisakyti Darbo kodekse įtvirtinto visiško draudimo streikuoti esant nepaprastajai situacijai. Vietoj jo siūlome įrašyti, kad streikai gali būti draudžiami stichinės nelaimės zonose ir regionuose, kuriuose paskelbta mobilizacija, karo ar nepaprastoji padėtis, bet tik tuo atveju, kai streikai gali daryti tiesioginį poveikį šioms aplinkybėms“, – sumanymą paaiškina J. Sabatauskas.

Socialdemokratas pabrėžia, kad Konstitucijoje nenumatyta galimybė riboti vieną svarbiausių darbuotojų teisių – teisę streikuoti. Taigi Darbo kodeksas šiuo atžvilgiu kertasi su Konstitucija.

„Darbo kodekse išskiriamos svarbiausios sritys, kurių darbuotojai yra būtini valdant sudėtingas situacijas, tačiau to paties straipsnio 2 dalyje draudžiama streikuoti visiems be išimties darbuotojams. Dėl ydingo reguliavimo dabar darbuotojai netenka dalies savo teisių – ir esminio sverto derybose su darbdaviu“, – pažymi J. Sabatauskas.

Seimo nariai J. Sabatauskas ir T. Tomilinas siūlo keisti Darbo kodekso 248 straipsnį. Skelbiant nepaprastąją, karo padėtį ar esant ekstremaliai situacijai, ar šalį užklupus stichinei nelaimei, turėtų būti įvertinamos objektyvios aplinkybės sprendžiant dėl streikų (ne)ribojimo konkrečios situacijos atveju.

Susiję straipsniai

Close