Linas Jonauskas. Ministras mulkina žvejus

Linas Jonauskas. Ministras mulkina žvejus

Beveik tūkstantis žmonių rugpjūčio 1 dieną Klaipėdoje susirinko į precedento neturintį žvejų mėgėjų mitingą ir labai garsiai pasakė „Verslinei žūklei Kuršių mariose – NE“. Meškeriotojai ir anksčiau rinkdavosi į įvairius protesto mitingus, tačiau šis – didžiausias istorijoje.

Žvejai nuolatos reikšdavo nepasitenkinimą verslininkais, kurie nualino šalies ežerus ir marias. Verslinės žvejybos tinklais poveikis kai kuriuose šalies ežeruose buvo toks didelis, kad juose praktiškai nebeliko žuvies.

Tai paskatino mane inicijuoti verslinės žūklės uždraudimą ežeruose ir Kauno mariose. Kaip parodė laikas, sprendimas buvo teisingas. Uždraudus verslinę žvejybą Kauno mariose, per 4 metus žuvies čia padaugėjo 4 kartus, nuo 440 tonų 2014 m. iki 1640 tonų 2018 m.

Stingant priemonių ir kuro, taip pat ir dirbančių žmonių, aplinkosauginės kontrolės šalyje beveik nebeliko. Neetatinių inspektorių skaičius sumažėjo kelis kartus.

Apskritai, dirbdamas Aplinkos ministerijoje, padariau daug reikšmingų darbų, kuriuos iš esmės galima pavadinti „Žvejybine revoliucija“: uždrausta laisva prekyba žvejybiniais tinklais; padidintos baudos už brakonieriavimą, pakelti įkainiai už žalą gamtai; pirmą kartą AM istorijoje pradėti realūs įžuvinimo darbai; uždrausta verslinė žūklė Lietuvos ežeruose; įteisintas brakonierių automobilių, valčių, šautuvų ir kitų priemonių konfiskavimas; įkurta visą parą veikianti aplinkosaugos dispečerinė, įteisintas „būdravimas“, užtikrinęs, kad inspektoriai galėtų į pranešimus reaguoti visą parą; uždrausta verslinė žūklė Kauno mariose; neetatinių inspektorių skaičius išaugo beveik iki 800.

Inspektoriai aprūpinti reikiamomis priemonėmis: greitaeigėmis valtimis, dronais, slaptomis kameromis, naktinio matymo prietaisais, naujais automobiliais, sniego motociklais, kuru.

Už papildomus ir svarbius darbus inspektoriams mokėtos premijos. Šalyje prasidėjo reali aplinkosauginė kontrolė, o rezultatas – ežeruose pradėjo daugėti žuvies.

Gaila, tačiau per paskutinius 4 metus, kai nebedirbu Aplinkos ministerijoje, situacija prastėja.

Stingant priemonių ir kuro, taip pat ir dirbančių žmonių, aplinkosauginės kontrolės šalyje beveik nebeliko. Neetatinių inspektorių skaičius sumažėjo kelis kartus, iš jų atimta teisė surašinėti protokolus, o tai reiškia, kad jokios realios pagalbos jie inspektoriams teikti nebegali.

Dar blogesnė situacija susiformavo Baltijos jūroje: nuo 2020 m. joje dėl katastrofiškai sumažėjusių menkių išteklių uždrausta šių žuvų žvejyba. Faktą, kad menkių populiacija Baltijoje kasmet vis mažėja ir atsidūrė kritinėje būsenoje, atsakingi Lietuvos pareigūnai ignoravo, o drastiškas sprendimas visiškai uždrausti menkių žvejybą jūroje įsigaliojo tik po to, kai Europos Komisija įvertino realius menkių populiacijos išteklius.

Žvejybą valdininkai uždraudė tiek žvejams verslininkams, menkes gaudantiems tinklais, tiek žvejams mėgėjams, žvejojantiems meškere. Pastarieji, meškerėmis sužvejojantys palyginus itin menką dalį menkių, tapo nežaboto žvejų verslininkų godumo įkaitais.

Panaši situacija jau visai netrukus gali nutikti ir Kuršių mariose. Verslininkų spaudimas čia gyvenančioms ar migruojančios žuvų rūšims labai didelis, o ant prekystalių guldomos mažesnio nei mėgėjams leidžiama sugauti dydžio žuvys. Žvejams verslininkams leidžiama pasiimti priegaudą, kurią labai dažnai sudaro maži sterkai ar kitos vertingos žuvys.

Ministras bandė taisyti padėtį pažadais, kad rudenį registruos įstatymo projektą dėl verslinės žūklės draudimo Kuršių mariose, tačiau per stresą pamiršo, jog yra ministras ir pakanka tik pasirašyti įsakymą, o Seime nieko registruoti nereikia.

Būtent neteisybės jausmas ir nuojauta, kad Kuršių mariose, kaip ir Baltijos jūroje, tuoj nebeliks žuvies sukvietė žvejus mėgėjus į mitingą Klaipėdoje. Į potencialių rinkėjų balsų medžioklę uostamiestyje atskubėjo ir politikai. Vienas jų – aplinkos ministras Mažeika.

Garsiu švilpimu pasitiktas ministras bandė taisyti padėtį pažadais, kad rudenį registruos įstatymo projektą dėl verslinės žūklės draudimo Kuršių mariose, tačiau per stresą pamiršo, jog yra ministras ir pakanka tik pasirašyti įsakymą, o Seime nieko registruoti nereikia.

Jei Seimas spręstų visus aplinkosauginius klausimus, kam tas ministras išvis reikalingas? Tad, ministre, arba dirbat, arba ne.

Ministras Mažeika įteisino medžioklę su lankais ir kitokias nesąmones, tad jei būtų norėjęs uždrausti verslinę žūklę Kuršių mariose, jau seniai būtų tai padaręs. Atsakomybės perkėlimas į Seimą yra ne kas kita, kaip akių dūmimas reikalavimus keliantiems žvejams mėgėjams.

Daugelį žvejų mėgėjų pažįstu ir galiu garantuoti, kad šių žmonių neapkvailinsi. Neabejoju, veiklos imitavimą žvejai mėgėjai įvertis ir vis tiek pasieks savo – verslinė žūklė Kuršių mariose bus uždrausta. Tai tik laiko klausimas. Garantuoju.

Susiję straipsniai

Close