Biudžetas suformuotas „valstiečių“ savireklamai, bet ne esminėms problemoms spręsti

Biudžetas suformuotas „valstiečių“ savireklamai, bet ne esminėms problemoms spręsti

„Valstiečių“ valstybės biudžeto projektas nesprendžia esminių problemų: pajamų ir socialinės atskirties – labiausiai kyla didžiausias pajamas gaunančių žmonių uždarbiai. Statistikos kreivės rodo akivaizdžius skirtumus tarp skirtingų regionų gyventojų pajamų. Skurdo statistikos skaičiai didėja. Už skaičių – žmonių likimai ir kita problema – nemažėjanti emigracija, kritiška demografinė Lietuvos padėtis.

Pinigų pyrago dalybos šiemet intensyvesnės, nes biudžetas rinkiminis, ir „valstiečiai“ akivaizdžiai jo formavimą naudoja savireklamai, bet ne realiai žmonių gerovės situacijai gerinti. Girdamiesi didinamomis pajamomis, valdantieji nutyli, kaip tą padidinimą „suvalgys“ infliacija – augančios kainos.

„Vyriausybė deklaruoja, kad pajamos į biudžetą yra didelės ir net galima jas mažinti, ką jie ir padarė savo mokesčių sistemos pertvarka, taigi, racionalių paaiškinimų, kodėl pajamos, dirbantiems viešajame sektoriuje neturėtų didėti, nėra“, – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

„Stebina, kad ekonomikos augimo piko metais daugelis Lietuvos piliečių to augimo nejunta, nes valdžia palieka užribyje biudžetinių ir valstybinių įstaigų tarnautojus. Socialdemokratai šiuo atveju išlieka nuoseklūs ir teikia savo siūlymus. Šiandien užregistravau pasiūlymą Seime, kad būtų padidintas biudžetininkų darbo užmokesčio bazinis dydis“, – teigia Seimo narys Algirdas Sysas.

Socialdemokratų manymu, krizė viešam sektoriui pagaliau turi baigtis. Pateiktas biudžeto projektas ne tik nesprendžia viešojo sektoriaus darbuotojų problemos, bet atvirkščiai – jas gilina. Pavyzdžiui, finansų ministras kultūros darbuotojams siuntinėja laiškus su nurodymais – susimažinti išlaidas 15 procentų, siūlo neišlaidauti prekėms ir paslaugoms.

„Ar tai reiškia, kad už visas tas nenupirktas paslaugas ir prekes turės susimokėti visuomenė? Jeigu ir kitoms sritims – sveikatos apsaugai, švietimui nurodoma taip taupyti, tai reiškia, kad už medikamentus, gydymo, švietimo priemones ir paslaugas žmonės turės dar daugiau prisimokėti. Nors ir dabar jau nemažai už tai susimoka“, – pastebi Seimo narė Rasa Budbergytė.

„Valstybės turtėjimas negali būti savitikslis – jis turi būti nukreiptas ir matuojamas pagal tai, kiek sukuria galimybių ir kiek padidina žmonių gebėjimus būti sveikais, raštingais ir socialiais. O dabar yra priešingai“, – biudžeto dalybų  projektą vertina Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Susiję straipsniai

Close