Kvaišalų vartojimo kambariai: A. Dulkys vengia atsakymų

Kvaišalų vartojimo kambariai: A. Dulkys vengia atsakymų

Arūno Dulkio vadovaujamai ministerijai parengus naują tvarką, pagal kurią numatoma steigti „saugesnio narkotikų vartojimo kambarius“, Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje klausė, ką nutyli A. Dulkys.

„Seime paklausiau ministro: kas čia vyksta? Ministras vengė tiesaus atsakymo – jo žodžiais, „pati formuluotė [„narkotikų vartojimo kambariai“] sukelia padidintą emociją, bet esmė yra tiesiog kultūringos skandinaviškos praktikos diegimas sveikatos gydymo įstaigose“, – ministro žodžius primena A. Sysas.

Parlamentaras sako, kad jam A. Dulkio ministerijos patyliukais parengta nauja tvarka buvusi „didelė naujiena“ – jokių diskusijų ir šios „inovacijos“ pristatymo visuomenei dar nebuvo.

„Išeina, kad bet kas, pastebėjęs iškabą „Narkotikų vartojimo kambarys“, galėtų užsukti, kad jaukioje aplinkoje susileistų dozę? Legalizuoti narkotikų vartojimą sveikatos įstaigose – labai bloga idėja. Beje, ar narkotikų vartojimo kambarių lankytojai turėtų atsinešti savo kvaišalų? O gal medikai pasiūlys iš paruošto asortimento, kaip kokiame bare?“ – ironizuoja A. Sysas

„Yra trys teisės aktai, susiję su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo tema. Turime Pluoštinių kanapių įstatymą – jis priimtas, bet neparengta jokių poįstatyminių aktų, įstatymas dabar „pakibęs“. Kitas dokumentas, kurį Seimas svarstė ir nepriėmė – dekriminalizavimo. Jį svarstant buvo nuolat painiojamos dvi sąvokos: dekriminalizavimo ir legalizavimo. Dekriminalizavimas – tai ne legalizavimas.

O trečias dokumentas – štai šis vadinamųjų „žemo slenksčio“ paslaugų teikimo tvarkos aprašas. Čia tai tikrai legalizavimas: tiesiai šviesiai parašyta – saugus narkotikų vartojimas prižiūrint specialistams. Ir šią tvarką priima ne Seimas, o tiesiog pasirašo ministras, vienasmeniškai, be jokių didelių diskusijų“, – paaiškina A. Sysas.

Cituodamas naujosios tvarkos aprašą, parlamentaras įspėja, kad tokia sąvoka – saugesnio kvaišalų vartojimo kambarys – „primena pabėgimo kambario sąvoką“.

„Pabrėžtina, kad narkotikai Lietuvoje uždrausti. O čia štai skaitome: „asmens sveikatos priežiūros įstaigoje esanti patalpa, kurioje, ... sudarytos sąlygos, prižiūrint sveikatos priežiūros specialistams, vartoti narkotines ir psichotropines medžiagas“, – stebisi A. Sysas.

„Raktinis žodis čia yra „vartoti“. Kyla be galo daug klausimų, į kuriuos ministras man taip ir neatsakė. Bandysiu kreiptis į jį raštu. Ar, priėmus šį teisės aktą, sveikatos priežiūros įstaigose bus galima vartoti nelegalias, draudžiamas medžiagas? Kokias būtent?

Kitas klausimas – ar medicinos darbuotojai bus verčiami būti bendrininkais darant nusikaltimą – nes Lietuvoje vartoti narkotikus draudžiama, už jų vartojimą ir platinimą taikoma baudžiamoji atsakomybė. Ir kaip bus su etika, jeigu medikas – kategoriškai prieš, ar jis bus priverstas padėti žmogui žaloti savo sveikatą? Kokia būtų medikų atsakomybė, jeigu tame kambaryje pacientas mirtų? Kokio dydžio tie kabinetai turėtų būti, kiek ten būtų lovų ar kėdžių? Pagaliau juk viskas kainuoja – ar šios paslaugos bus apmokamos iš PSDF?“ – klausimus A. Dulkiui žeria Seimo narys socialdemokratas A. Sysas.

Parlamentaras įsitikinęs, kad visų teisės aktų, susijusių su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, tikslas turėtų būti ne skatinti vartojimą, o, priešingai, mažinti vartojimo mastus ir susijusią žalą.

„Šiuo atveju – viskas aukštyn kojom: siunčiamas signalas – ateikite, vartokite, o mes jus prižiūrėsim. Siunčiama labai bloga žinutė jauniems žmonėms: „Ateikit, specialistai jums padės tinkamai vartoti kvaišalus!“ – piktinasi A. Sysas.

Parlamentaras įsitikinęs, kad „ne vartojimo kambarius reikia steigti, o skubiai plėsti kvaišalų vartojimo prevenciją ir kuo daugiau investuoti į kokybišką reabilitaciją. Naujas tyrimas atskleidė negražią tiesą: beveik visose mokyklose aptikta narkotinių ir psichotropinių medžiagų pėdsakų“, – įspėja A. Sysas.

Jis pažymi, kad čia kalbame apie sritį, „kur vaikšto dideli pinigai“ – narkotikai sudaro didelę dalį juodosios rinkos apyvartų.

Primindamas skandalą su Laisvės partijos atstove, kuri pasipasakojo pati vartojusi kvaišalus, A. Sysas įspėja, kad „Seime yra žmonių, suinteresuotų tuo, kad tokiems ir panašiems įstatymams skubiai ir be diskusijų būtų uždegta žalia šviesa. Tikiuosi, kad ministras A. Dulkys laikysis žodžio ir bus surengtos plačios viešos diskusijos, ypač dėl skandalingos formuluotės „narkotikų vartojimas su specialistų pagalba“, – sako Seimo narys socialdemokratas A. Sysas.

Susiję straipsniai

Close