V. Blinkevičiūtė: Vyriausybės stumiama valstybės tarnybos reforma tokia beviltiška, kad valdantiesiems gali nepavykti jos išgelbėti

V. Blinkevičiūtė: Vyriausybės stumiama valstybės tarnybos reforma tokia beviltiška, kad valdantiesiems gali nepavykti jos išgelbėti

Seime stringant projektams, skirtiems valstybės tarnybos pertvarkai įgyvendinti, socialdemokratai prognozuoja, kad net jeigu valdantieji ryžtųsi keisti komiteto sudėtį, reforma vis tiek gali įstrigti, nes teisininkai jau anksčiau konstatavo, kad jos esminės nuostatos prieštarauja Konstitucijai.

„Atrodo, konservatoriai ryžosi „prastumti“ Konstitucijai prieštaraujančius projektus. Ar verta pridurti, kad tikrai ne dėl paprastų valstybės tarnautojų gerovės jie taip stengiasi? Greičiausiai tokia desperacija susijusi su konservatorių noru sustiprinti vadovų galias, kad „dieną X“ (pavyzdžiui, po pralaimėtų rinkimų) jie galėtų įdarbinti „savus“, – įtaria Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

Reforma įstrigo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, kurio narė yra LSDP pirmininkės pavaduotoja Dovilė Šakalienė. Komiteto pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas bandė įkalbinėti D. Šakalienę nusileisti.

„Paskutiniame komiteto posėdyje reformos rengėjai pripažino, kad rizikų yra, bet jų valdymo plano nepateikė. Buvo sutarta padaryti pauzę, per kurią Vyriausybė turėjo sureaguoti į mano pateiktus socialdemokratų siūlymus dėl pereinamojo laikotarpio (kad stažo nebūtų atsisakyta iškart) ir dėl veiksmingų saugiklių, reikalingų tam, kad vadovai, kuriems norima suteikti absoliučią nuožiūros laisvę, negalėtų savivaliauti.

Deja, šią savaitę vykusio pasitarimo metu pamatėme, kad siūlomos tik smulkios, kosmetinės korekcijos. Todėl negalime pritarti Vyriausybės paketui, kuriuo vienašališkai bloginamos socialinės garantijos tūkstančiams žmonių, didinama atskirtis tarp vadovų ir darbuotojų, mažinamas vadovų ir darbuotojų atrankos skaidrumas“, – konstatuoja LSDP pirmininkės pavaduotoja.

„Valstybinis, privatus ir nevyriausybinis sektoriai yra labai skirtingi. Mėginimas paversti valstybės tarnybą verslo kopija suardo vieno iš valstybės atraminių blokų pagrindus, didina favoritizmo, nepotizmo ir socialinio neteisingumo rizikas. Numatoma, kad po reformos atotrūkis tarp aukščiausios ir žemiausios pareigybės atlyginimų tragiškai padidės: dabar skirtumas – 3,5 karto, o po reformos atsivers tikra praraja: didžiausios algos galės būti net 7 kartus didesnės už mažiausias“, – atkreipia dėmesį D. Šakalienė.

Socialdemokratų partijos frakcija apsisprendė nepritarti Vyriausybės projektams, susijusiems su valstybės tarnybos pertvarka.

Susiję straipsniai

Close