Linas Jonauskas siūlo leisti savivaldybėms laisviau naudoti iš teršėjų surinktas lėšas

Linas Jonauskas siūlo leisti savivaldybėms laisviau naudoti iš teršėjų surinktas lėšas

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kartu su kolege Orinta Leipute įregistravo įstatymo pataisas, kurios leistų Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas naudoti bešeimininkių gyvūnų kastracijai ir sterilizacijai, gyvūnų augintinių ženklinimui ir registracijai bei saulės elektrinių įsirengimui ar saulės elektrinių dalies iš saulės elektrinių parkų įsigijimui.

L. Jonauskas mato poreikį išplėsti Specialiosios programos lėšų naudojimo sritis ir jas papildomai nukreipti gyvūnų apsaugai bei elektros energijos išlaidų mažinimui.

„Kasmet savivaldybės beglobių gyvūnų priežiūrai skiria šimtatūkstantines sumas ir šie kaštai kasmet tik auga. 2021 metais beglobiais valstybei kainavo 1 milijoną 36 tūkstančius eurų. Tam, kad savivaldybės galėtų paskatinti gyvūnų ženklinimą ir registravimą tiems asmenims, kurie finansiškai to padaryti neišgali, taip pat ženklinti bešeimininkius gyvūnus, reikėtų numatyti, kad Lietuvos Respublikos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos gali būti naudojamos gyvūnų augintinių ženklinimui ir registracijai. Taip pat iš šios programos galėtų būti finansuojama ir bešeimininkių gyvūnų sterilizacija bei kastracija. Nors kai kuriose savivaldybėse yra vykdomos beglobių gyvūnų (dažniausiai – kačių) sterilizacijos ir kastracijos programos, tačiau papildomas lėšų šaltinis šią problemą savivaldybėms padėtų spręsti efektyviau ir greičiau“, – sako L. Jonauskas.

Dar viena sritis, kuri, Seimo nario manymu, galėtų būti finansuojama iš Specialiosios programos – saulės elektrinės.

„Šiuo metu viešasis sektorius jaučia poreikį didinti elektros energijos suvartojimo efektyvumą, mažinti išlaidas elektros energijai. Daugelis savivaldybių įrenginėja saulės elektrines ant mokyklų, darželių, gydymo įstaigų stogų. Leidus savivaldybėms įsirengti saulės elektrines ar įsigyti saulės elektrinių dalį iš saulės elektrinių parkų už Lietuvos Respublikos savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas, tikėtina, savivaldybės galės sutaupyti elektros energijai skiriamą biudžeto dalį ir šiuos pinigus nukreipti į kitas svarbias sritis. Šios pataisos yra ypač aktualios mažoms ir vidutinėms savivaldybėms, kurių biudžetai yra nedideli“, – sako L. Jonauskas.

Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas kasmet papildo juridinių ir fizinių asmenų mokami mokesčiai už teršalų išmetimą į aplinką, medžiotojų mokami mokesčiai, taip pat savanoriškos juridinių ir fizinių asmenų įmokos.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, Specialiosios programos lėšas savivaldybės gali naudoti aplinkos kokybei gerinti, atliekų tvarkymui, švietimui aplinkosaugos klausimais, medžiojamų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonėms, viešųjų želdynų kūrimui bei apsaugai.

Siūloma, kad įstatymas, jį priėmus, įsigaliotų nuo 2023 m. liepos 1 dienos.

Susiję straipsniai

Close