E. Sabutis: dėl planuojamos sveikatos įstaigų reformos žmonės nebegaus paslaugų

E. Sabutis: dėl planuojamos sveikatos įstaigų reformos žmonės nebegaus paslaugų

Viešojoje erdvėje vis dažniau pasirodant Sveikatos apsaugos ministerijos planams apie regioninių sveikatos priežiūros įstaigų tinklo ir paslaugų reorganizaciją bei naikinimą, Seimo narys Eugenijus Sabutis kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl Jonavos ligoninės ir konsultacinės poliklinikos galimo pertvarkymo, panaikinant pacientams reikalingiausius skyrius: chirurgijos, traumatologijos, akušerijos, ginekologijos, vaikų ligų, intensyvios terapijos ir reanimacijos.

Nors valdantieji bando įteigti, kad pagal jų planą paslaugos bus optimizuojamos, o rajoninės ligoninės bus tik perprofiliuojamos, tačiau, pasak Seimo nario, tai reikš, kad stacionarios pagalbos apimtys mažės, ypač regionuose.

„Tokie ministro norai stebina. Prisidengiant optimizavimu ir grynu išskaičiavimu, Jonavos ligoninę, kuri kasmet aptarnauja iki 20 tūkst. gyventojų, norima paversti monoprofiline ligonine, t. y. teikiančia tik pirmines sveikatos priežiūros paslaugas. Jonava – tik vienas iš pavyzdžių. Tokie Sveikatos apsaugos ministerijos planuojami žingsniai, grasina ne vienai regionuose įsikūrusiai ligoninei ir jos pacientams", – sako socialdemokratas E. Sabutis.

Valdantieji sveikatos apsaugą, socialdemokrato teigimu, nori grįsti tik siauru ekonominio efektyvumo ir pelningumo kriterijumi – visai užmirštama pacientų sveikata.

Pasak jo, atliktos studijos rodo, kad monoprofilinės ligoninės jau tapo praeitimi, nes šiandieninė medicina reikalauja sąveikos tarp skirtingo profesinio pasirengimo medikų.

„Būtent daugiaprofilinėje ligoninėje yra užtikrinamas paciento saugumas, kadangi pasikeitus paciento būklei ir skubiai prireikus vienokio ar kitokio profilio gydytojo, tokia ligoninė gali tai užtikrinti. Prireikus kitokio, nei ligoninės turimi medikai, tenka organizuoti tokio specialisto iškvietimą iš daugiaprofilinės ligoninės ar net paciento pergabenimą į pastarąją. Tai ir siūlo ministerija regionuose gyvenantiems žmonėms", – akcentuoja parlamentaras.

Ministerijos paaiškinimai, kad, pavyzdžiui, Jonavos gyventojai turės galimybę gauti sveikatos priežiūros paslaugas Kaune, nes iki šio miesto jie gali nuvykti per 1 valandą, E. Sabučio nuomone, atrodo neargumentuoti ir neparemti jokia aiškia logika. „Šioje vietoje reikėtų aiškiai pasakyti Jonavos rajono gyventojams atimama galimybė gauti sveikatos priežiūros paslaugas vietoje ir laiku. Regiono gyventojai bus diskriminuojami", – pabrėžė socialdemokratas.

E. Sabučio nuomone, sveikatos priežiūros paslaugos turi būti teikiamos kuo arčiau žmonių – gyventojai dažnai neturi laiko, nes dirba, o piniginis klausimas, ypač senyvo amžiaus gyventojams, taip pat labai aktualus. „Galimos to pasekmės gali būti itin skaudžios, negavus laiku profesionalios konsultacijos ir pagalbos – ligos gali būti jau stipriai pažengusios ir jų gydymas tampa itin brangus. Gaila, kad ministerija į tai neatsižvelgia", – sako Seimo narys.

Daug klausimų keliantis Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reforma šiuo metu pristatinėjama visuomenei. Sveikatos ministerijos pateikta informacija, rudens sesijoje Seimui turėtų būti teikiami su pertvarka susiję įstatymų paketai, o pats sveikatos įstaigų pertvarkos planas gali kainuoti apie 800 mln. eurų.

Susiję straipsniai

Close