Socialdemokratai valdžiai pateikė 31 siūlymą dėl migrantų situacijos valdymo

Socialdemokratai valdžiai pateikė 31 siūlymą dėl migrantų situacijos valdymo

Socialdemokratai valdžiai pateikė 31 siūlymą dėl migrantų situacijos valdymo

Tebesitęsiant A. Lukašenkos vykdomai hibridinei operacijai, kurios metu toliau auga Baltarusijos-Lietuvos sieną neteisėtai kertančių migrantų skaičius, opozicinė Socialdemokratų partija valdžiai teikia išsamų dokumentą su praktiniais pasiūlymais, kaip efektyviau valdyti susiklosčiusią situaciją: nuo komunikacijos, tarptautinio veikimo iki savivaldos įtraukimo ir integracijos programos.

Socialdemokratai pabrėžia, kad būtina aiškiai atskirti neteisėtai valdžią užgrobusio Aliaksandro Lukašenkos režimo nusikalstamus veiksmus nuo migrantų, iš kurių dauguma yra pakliuvę į sąmoningai režimo organizuojamos neteisėtos migracijos spąstus.

Socialdemokratų partijos pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės teigimu, migrantų, ateinančių per Baltarusijos sieną ir prašančių prieglobsčio srautas yra milžiniškas – per šiuo metus jų skaičius išaugo beveik 30 kartų palyginus su 2020 m., o sprendimo dėl prieglobsčio prašymo laukia per 2 tūkst. asmenų.

Ji primena, kad Europos pasienio ir kranto apsaugos agentūros „Frontex" direktorius Fabrice`as Leggeri pranešė, kad jo agentūra prognozavo, jog Baltarusija gali panaudoti migrantų srautus kaip politinį ginklą, todėl dar nuo praėjusio rudens stebėjo šios šalies sienas.

„Priešingai nei „Frontex", mūsų institucijas ši krizė užklupo nepakankamai pasiruošusias. Kilus šiai krizei, valdantieji migrantus siūlė traktuoti kaip „hibridinio karo dalyvius" ir karo retorika baugino šalies gyventojus esą nacionalinio saugumo interesų vardan galima paminti migrantų žmogaus teises.

Dabartiniu migrantų srautų valdymu nėra patenkinti ir gyventojai, ir savivaldybės. Sunkumus pripažįsta ir pati Vyriausybė. Kaip didžiausia politinė partija, nepaisant to, kad šiuo metu dirbame opozicijoje, jaučiame atsakomybę už mūsų valstybę, todėl teikiame pasiūlymus efektyvesniam situacijos suvaldymui", – sako V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų parengtame dokumente valdantiesiems siūloma atsisakyti karo retorikos bei migrantų kaltinimo, kurstančio visuomenės baimes ir metančio šešėlį Lietuvos užsienio politikos krypčiai.

Taip pat kuo greičiau spręsti migrantų tapatybės nustatymo, prieglobsčio prašymų nagrinėjimo bei žmogaus teisių užtikrinimo problemas naudojantis prieinamais tarptautiniais mechanizmais, ir tuo pat metu su ES pagalba bei atsisakius perteklinės biurokratijos efektyviai užtikrinti pilną elektroninę sienos stebėseną bei fizinę kontrolę.

Pasak Socialdemokratų partijos pirmininkės pavaduotojos, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės Dovilės Šakalienės, jei dėl A. Lukašenkos režimo privalome imtis kuo griežtesnių priemonių, aiškiai rodančių vieningą ir sutelktą ES veikimą saugant Lietuvos rytinę, – o tuo pačiu visos ES išorinę sieną, – tai neteisėtai sieną kirtusių migrantų atvejus turime vertinti individualiai, nes kiekvienas sieną kirtęs asmuo yra skirtingas.

„Jauniausias sieną neteisėtai kirtęs asmuo – kelių dienų naujagimis, vyriausias – 80 metų senjoras, turime besilaukiančių moterų. Dalis yra pabėgėliai, dalis – ekonominiai migrantai. Galime ir turime suderinti nacionalinio saugumo ir žmogaus teisių standartus, kaip numatyta ir mūsų Nacionalinio saugumo strategijoje, todėl kviečiame nekenkti Lietuvos, kaip aktyviai žmogaus teisių ir laisvių principus tarptautinėje erdvėje ginančios šalies, reputacijai ir užtikrinti, kad kiekvieno migranto atveju bus taikomos tarptautinius standartus atitinkančios bei Jungtinių Tautų Konvencijos dėl pabėgėlių statuso nuostatų nepažeidžiančios procedūros", – pabrėžia D. Šakalienė.

Socialdemokratai laikosi nuomonės, kad Lietuvai būtina stiprinti prieglobsčio procedūrų gebėjimus dviem kryptimis, antraip situacija tik blogės.

„Pirmiausia – kreiptis į kompetentingas ES institucijas, konkrečiai EASO, dėl patyrusių pareigūnų iš kitų ES valstybių narių institucijų skyrimo padėti skubiai ir kvalifikuotai išnagrinėti didelį kiekį prašymų, nes akivaizdu, kad mūsų Migracijos departamentas negali to padaryti, o juolab neįmanoma už siūlomą atlyginimą surasti dešimtis papildomų darbuotojų ir dar žaibiškai jų apmokyti.

Antra, siekiant užtikrinti ilgalaikį pasirengimą panašioms situacijoms, skirti papildomus resursus Migracijos departamentui, kurio veiklos efektyvumas jau nesyk buvo kritikuojamas", – teigia D. Šakalienė.

Matant, kad Lietuva jau sulaukė griežtos tiek nacionalinių, tiek tarptautinių teisės ekspertų kritikos, socialdemokratai ragina sukurti saugiklius. Pirma, įsteigti nepriklausomą žmogaus teisių, tarptautinės teisės bei pabėgėlių teisės srityje besispecializuojančių ekspertų grupę prie Vyriausybės, kuri galėtų patarti dėl tinkamiausių sprendimų, kurie atitiktų ir Lietuvos interesus ir nepažeistų tarptautinės ir ES teisės ir teikti rekomendacijas dėl prašymų nagrinėjimo tvarkos.

Antra, kreiptis į Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro biurą remiantis 1951 m. Konvencijoje dėl pabėgėlių statuso numatytu bendradarbiavimo mechanizmu prašant užtikrinti nepriklausomą trumpais terminais priimamų sprendimų ex post stebėseną.

Dalį integracijos programos vykdymo socialdemokratai siūlo deleguoti savivaldybėms, sukuriant finansavimo formą, pavyzdžiui, numatant pinigų „krepšelį" už kiekvieną asmenį, kuriam suteikiamas prieglobstis – pabėgėlių priėmimas ir integracija negali tapti iššūkiu ir našta savivaldybių biudžetams.

Raginama plėsti ir socialinių būstų programą, nes vis dar esant ilgoms eilėms į socialinį būstą daugelyje savivaldybių, siekiant išvengti mūsų piliečių pasipiktinimo, šie veiksmai padėtų išspręsti įsisenėjusias mūsų piliečių problemas, tiek pasirengti pabėgėlių apgyvendinimui išvengiant socialinių problemų ateityje.

***

Visas dokumentas prieinamas čia: LSDP PASIŪLYMAI NELEGALIOS MIGRACIJOS BANGOS PER BALTARUSIJOS-LIETUVOS SIENĄ SUVALDYMUI

Susiję straipsniai

Close