Socialdemokratai intensyvina dialogą su rinkėjais ir partijos nariais dėl Partnerystės įstatymo

Socialdemokratai intensyvina dialogą su rinkėjais ir partijos nariais dėl Partnerystės įstatymo

„Mums visiems linkiu sėkmės „išrišant“ šią problemą, tikiuosi, neužtruksime iki kadencijos pabaigos“, – sakė socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas po susitikimo su LGBT+ asmenų mamomis Lina Plieniūte, Rasa Račiene ir Jolanta Vaitiekūniene, kurių iniciatyva Seime vyksta susitikimai su parlamentarais dėl Seime stumdomo Partnerystės įstatymo.

LGBT+ bendruomenei atstovaujančios mamos sakė norinčios suprasti, kas lemia tai, kad daugelis Seimo narių pasisako prieš vienalyčių asmenų partnerystės įteisinimą. Viešnios kalbėjo, kad jų vaikai dėl nepripažįstamų teisių jaučiasi antrarūšiais piliečiais: „Kai ateina metas kurti šeimą, valstybė atsuka nugarą“. Jos priminė Estijos pavyzdį: čia jau įteisinta vienalytė santuoka ir „dangus neužgriuvo“.

Susitikimo metu diskutuota apie įvairias situacijas, kai dėl nepripažįstamos partnerystės kenčia vaikai: jeigu moterys dviese augina savo vaikus iš ankstesnių santuokų, tai vienai iš jų susirgus, jos vaikai gali atsidurti vaikų namuose, nors turi kitą mamą. Panaši situacija partnerius ištinka, vienam iš jų sunkiai susirgus: kitam sunku įrodyti savo teisę į partnerio globą.

Frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė akcentavo žmonių orumo aspektą: tik lygios teisės gali garantuoti visavertį gyvenimą. Julius Sabatauskas pasakojo neretai susiduriantis su puolimu ir etikečių klijavimu viešose diskusijose apie vienalyčių asmenų partnerystę. Jis sakė esąs įsitikinęs, kad priešiškumas LGBT+ bendruomenei kyla iš nežinojimo: „Nežinomi dalykai kelią baimę“.

LSDP garbės pirmininkas Vytenis Andriukaitis pažymėjo socialdemokratų įsipareigojimą europinėms, universalioms vertybėms, kurias įkūnija Visuotinė žmogaus teisių deklaracija. Jis pažymėjo, kad šiuo metu pasaulyje suintensyvėjo pastangos supriešinti atskirų žmonių grupių teises: „Kai kas šitaip kraunasi politinį kapitalą. Turime nesutikti su tokiu žmogaus teisių politizavimu. Žmogaus teisės turi būti pripažįstamos pilna apimtimi“, – kalbėjo V. Andriukaitis.

Frakcijos narys Tomas Bičiūnas teiravosi viešnių nuomonės apie rengiamą Partnerystės įstatymo projektą: ar jis tikrai tenkina LGBT+ bendruomenę. Mamos patikino, kad, nors ir netobulas bei „apkramtytas“, įstatymas būtų svarbus žingsnis, nes būtų „uždegta žalia šviesa“ tolesnėms diskusijoms ir teisiniam reguliavimui.

Frakcijos narė prof. Vilija Targamadzė teiravosi viešnių nuomonės dėl visuomenės pasirengimo permainoms, dėl vaikų savijautos mokykloje. LGBT+ asmenų mamos pakartojo įsitikinimą, kad šiandien labai svarbu nedelsti ir „uždegti žalią šviesą“ partnerystei, kad visuomenė galėtų keistis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas pakomentavo kai kurių parlamentarų siūlomas alternatyvas Partnerystės įstatymui, kaip antai pasiūlymus vienalyčių asmenų partnerystę traktuoti kaip komercinį sandorį. „Tai visiškai nepriimtina. Konstitucija sako tiesiai šviesiai: visi piliečiai prieš įstatymą yra lygūs“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Frakcijos seniūnas G. Paluckas apibendrino susitikimą: „Tai – procesas, ir mes visi esame aktyvūs jo dalyviai, o ne pasyvūs stebėtojai. O kadangi tai – demokratinis procesas, turėsime įtikinti vieni kitus.“

Susiję straipsniai

Close