V. Blinkevičiūtė kreipiasi į darbdavius: vergiškas darbas – gėdinga praktika, sugrįžkite į 21-ąjį amžių

V. Blinkevičiūtė kreipiasi į darbdavius: vergiškas darbas – gėdinga praktika, sugrįžkite į 21-ąjį amžių

Ketvirtadienį profesinėms sąjungoms ir kitoms organizacijoms minint Dieną už orų darbą, opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė kreipiasi į darbdavius, valstybės institucijas ir Vilniaus merą Remigijų Šimašių. Ji akcentuoja: kiekvienas pilietis turi neginčijamą teisę į orų darbą.

„Šią pasaulinę dieną dėkoju darbdaviams, kurie į savo darbuotojus žvelgia kaip į lygiaverčius partnerius: juos puoselėja, ugdo, skatina ir, žinoma, dalinasi pelnu. Juk pelnas – visų įmonės darbuotojų bendro darbo rezultatas. Tokių sąmoningų darbdavių daugėja, todėl džiaugiuosi tuo. Esu tikra, kad valstybė turi skatinti  ir remti socialiai atsakingus darbdavius, kurie sąžiningai elgiasi ir tariasi su savo darbuotojais – pavyzdžiui, suteikdama prioritetą viešuosiuose pirkimuose visoms įmonėms, kuriose galioja kolektyvinės sutartys.

Visus kitus, kurie į dirbantį žmogų žiūri tik kaip į „šluotos laikytoją" (juk taip sakė vienas vežėjų asociacijos vadovas) ar pigią, nuolankią darbo jėgą, raginu: sugrįžkite iš baudžiavos į 21-ąjį amžių. Ir kad geriau suprastumėte – vergiškos sąlygos, žmonių žeminimas, psichologinis ir ekonominis smurtas yra gėdingi dalykai. Ir nedera su jūsų prabangiais automobiliais", – sako LSDP lyderė.

V. Blinkevičiūtė pabrėžia, kad požiūris į dirbantį žmogų kaip į partnerį, o ne silpnesniąją darbo santykių šalį, turi galioti ir privačiose, ir valstybės savivaldybių įmonėse ar įstaigose.

„Ekonomikai patiriant sunkumų, bet vis tiek augant, matome, kad daugėja šiuolaikinės vergovės atvejų. Turi būti sutelktos visos būtinos teisėsaugos pajėgos, kad šis reiškinys būtų visiškai išnaikintas. Valstybės, konkrečių pareigūnų atsakomybė turi būti ir tai, kad COVID-19 krizės metu darbuotojų, ypač dirbančių priešakinėse kovos su pandemija linijose, padėtis dėl prastų darbo sąlygų bei patiriamo streso būtų pagaliau realiai suvokta, atliepta ir sprendžiama", – ragina V. Blinkevičiūtė.

Politikė taip pat atkreipia dėmesį į susiklosčiusią neeilinę situaciją Vilniaus mieste – prie savivaldybės, Europos aikštėje, dėl prastėjančių darbo sąlygų ir nedidinamų atlyginimų, jau nebe pirmą kartą protestuoja Vilniaus viešojo transporto (VVT) darbuotojai.

„Atskirai kreipiuosi į Vilniaus merą Remigijų Šimašių dėl sostinės viešojo transporto vairuotojų niekinimo. Nusileiskite iš savo dangoraižio ir imkitės esminių permainų. Padėtis tokia, kad dabar vairuotojai, kaip aiškėja, galinėse stotelėse net tualetų neturi. Jau nekalbu apie kitas darbo sąlygas ir gėdingai menkus vairuotojų atlyginimus turtingiausioje šalies savivaldybėje", – teigia V. Blinkevičiūtė.

Remiantis naujausiais Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo (Eurofound) 2021 m. balandžio mėnesio apklausos duomenimis, kiek daugiau nei 60 proc. Lietuvos gyventojų patiria sunkumų suduriant „galą su galu".

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesinis darbo užmokestis „į rankas" 2021 m. antrąjį ketvirtį Lietuvoje siekė 987 eurus.

Statistika rodo, kad pernai žemiau skurdo rizikos ribos (430 eurų) gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų. Skurdo rizikos lygis 2020 m. šalyje siekė 20,9 proc. ir, palyginti su 2019 m., padidėjo 0,3 procentinio punkto.

Susiję straipsniai

Close