Linas Jonauskas. Mokiniams vasaros stovyklos turi būti nemokamos

Linas Jonauskas. Mokiniams vasaros stovyklos turi būti nemokamos

Šią savaitę Lietuvos socialdemokratų frakcija įregistravo Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūlome 7–16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5–7 dienų trukmės vasaros stovyklas.

Vasaros stovyklos ne tik padėtų išspręsti vaikų užimtumo problemą, bet ir pagerintų jų fizinę bei emocinę būklę.

Mokslininkai nustatė, kad daugiau nei trečdalio tirtų Lietuvos vaikų emocinė būsena ir / arba elgesys pirmojo karantino metu pablogėjo. Padaugėjo vaikų galvos skausmų, kurie sietini su ilgesne sėdėjimo prie ekranų trukme, mažesniu fiziniu aktyvumu, trumpesniu buvimu lauke. Padaugėjo vaikų regėjimo sutrikimų ir nutukimo. Pastebimai sumažėjo vaikų, dalyvaujančių neformaliame ugdyme.

Tuo tarpu vaikai, dalyvaujantys neformalaus ugdymo užsiėmimuose, prie ekranų praleido mažiau laiko, jų fizinė ir psichinė sveikata buvo geresnė, o noras mokytis ir mokymosi pasiekimai – didesni. Tai rodo, kad privalome daugiau dėmesio skirti neformaliam vaikų ugdymui.

Ne visi tėvai turi galimybes nupirkti kelialapius į vasaros stovyklas, tačiau jos tikrai reikalingos tam, kad padėtų grąžinti vaikams socialinius, fizinio aktyvumo ir kitus prarastus įgūdžius.

Vaikų neformaliam ugdymui vasaros metu valstybė skiria per mažai dėmesio. Dažniausiai į vasaros stovyklas vyksta turtingesnių tėvų vaikai, nes dažnai šeimai nepakanka tam lėšų. Valstybė finansuoja vasaros stovyklas socialiai remtiniems vaikams, taip pat Švietimo, mokslo ir sporto ministerija neseniai leido savivaldybėms naudoti karantino metu sutaupytas neformalaus vaikų švietimo krepšelio lėšas vaikų vasaros stovykloms.

Šių lėšų nepakanka visiems vaikams. Pažeriama tik labai nedidelė saujelė lėšų, kuriomis gali pasinaudoti labai mažas vaikų skaičius.

Įsigaliojus siūlomoms įstatymo pataisoms, visi 7–16 amžiaus vaikai, nepaisant jų socialinės padėties, mokslo rezultatų ar kitų faktorių, galėtų kartą per metus dalyvauti edukacinėse vasaros stovyklose.

Manau, kad valstybės investicija į vaikų edukaciją, fizinę, psichinę gerovę, yra pati geriausia investicija.

Susiję straipsniai

Close