Kelią Seime skinasi socialdemokrato idėja istorinėms Lietuvos sostinėms suteikti specialų statusą

Kelią Seime skinasi socialdemokrato idėja istorinėms Lietuvos sostinėms suteikti specialų statusą

Seimas po pateikimo pritarė Kęstučio Vilkausko iniciatyva socialdemokratų teiktam projektui, kuriuo siekiama, kad unikalioms Lietuvos teritorijoms – Seniesiems Trakams ir Trakams, Kernavei, Vilniaus miesto senamiesčiui ir Kauno miesto senamiesčiui – būtų suteiktas specialus – Lietuvos istorinės sostinės – statusas.

„Šiose teritorijose esantys unikalūs kultūros paveldo ir gamtos objektai būtų ne tik išsaugoti, bet ir taptų dar patrauklesni ir vis gausiau lankomi vietos ir užsienio turistų, racionaliai išplėtojus šiuolaikinę infrastruktūrą“, – savo iniciatyvą pagrindžia K. Vilkauskas.

Unikalūs kultūros paveldo ir gamtos objektai  taptų dar patrauklesni ir vis gausiau lankomi.

Specialusis statusas galėtų palengvinti ir kai kurių įsisenėjusių problemų sprendimą, pavyzdžiui, istorinę ir kultūrinę vertę turinčių privačios nuosavybės objektų restauravimo ir apsaugos. Šiuo metu daugelis vertingų pastatų sostinėje stovi apleisti ir apdangstyti apsauginiais apdangalais.

Siūloma keisti Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo 3 straipsnį.

Siūlomu pakeitimu būtų sukurtos teisinės prielaidos suteikti tokį specialų statusą gyvenamosioms vietovėms ar gyvenamųjų vietovių teritorijų dalims. Tuomet, taikant įvairias teisines, organizacines, ekonomines-finansines ir kitas priemones, tokias didelę reikšmę visai Lietuvai turinčias teritorijas būtų galima vystyti ir puoselėti, įveiklinti jose esančius unikalius kultūros paveldo ir gamtos objektus.

Specialus statusas būtų suteikiamas remiantis istoriniais, architektūriniais ir urbanistiniais planais, archyviniais ir archeologiniais tyrimais, rašytiniais istoriniais šaltiniais, atsižvelgiant į kultūros paveldo objektų gausą (kraštovaizdžiai, istorinę sostinę formuojantys objektai, istoriškai vertingas etnokultūrinis, archeologinis, paleontologinis, antropologinis paveldas).

Projektą pasirašė LSDP frakcijos nariai Tomas Bičiūnas, Vidmantas Kanopa, Orinta Leiputė, Julius Sabatauskas, Eugenijus Sabutis.

Susiję straipsniai

Close