D. Kreiviui tikinant, kad kainų šokas bus „laikinas“, socdemai klausė, kodėl Vyriausybė miega: ministro atsakymai – migloti

D. Kreiviui tikinant, kad kainų šokas bus „laikinas“, socdemai klausė, kodėl Vyriausybė miega: ministro atsakymai – migloti

Trečiadienį iškart po Vyriausybės spaudos konferencijos energetikos ministras Dainius Kreivys atskubėjo į Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją. Socdemai norėjo išgirsti ministro nuomonę dėl jų pasiūlymo taikyti lengvatinį 9 proc. PVM elektros ir dujų tarifams buitiniams vartotojams (susitikimo vaizdo įrašas prieinamas čia)

Ministras pasiūlymą vadino racionaliu ir logišku, tačiau sakė, kad šį klausimą reikia adresuoti ne jam ir jo vadovaujamai ministerijai. Jis pripažino, kad būtina kažko imtis siekiant reaguoti į „laikiną šoką“, kurį išgyvens gyventojai išvydę sąskaitas.

Ministras džiaugėsi savo ministerijos pasiūlymu leisti išsimokėti už energiją ne iškart – „išdėstyti“ mokėtinas sumas 5 metų išsimokėjimo plane. Taip ministras tikisi „nupjauti piką“. Be to, ministerija daug vilčių sieja su namų ūkių energetinio savarankiškumo skatinimu: kiekvienas turės savo saulės energijos elektrinę ir pan.

„Situacija labai įtempta, kainų šokas – streso šaltinis“, – pripažino ministras.

Frakcijos nario Kęstučio Vilkausko paklaustas apie įtartiną bazinės kainos nustatymo metodiką, ministras peradresavo klausimą: „Metodikas rengia reguliatorius“.

Frakcijos narys Eugenijus Sabutis nesutiko su ministro nuostata, esą įmanoma  griežtai atskirti finansinius ir socialinius klausimus. Jis klausė, kodėl negalima valstybės valdomų įmonių pelnų panaudoti kainoms mažinti.

Atsakydamas ministras pažymėjo, kad šalia reguliuojamos veiklos, tos įmonės vykdo ir nereguliuojamą veiklą. „Negalima reguliuoti pelno. Kuo pelno daugiau, tuo visiems geriau“, – nukirto ministras. Jis pridūrė, kad politikai turi teisę spręsti dėl reguliuojama veikla gaunamo pelno.

Frakcijos narė Orinta Leiputė teiravosi, ką ruošiamasi daryti siekiant gelbėti iš aklavietės sostinę, kurioje, prognozuojama, energijos kainos pašoks net 60 proc. Ministras informavo, kad ketinama įvesti kainų lubas ir taikyti „išdėstymą“ (išsimokėjimo per tam tikrą laikotarpį planus).

Frakcijos narys Liudas Jonaitis priminė situaciją tų namų ūkių, kurie jau turi įsirengę elektrines ir pan., bet dėl keisto reguliavimo yra slegiami mokesčių naštos. Ministras peradresavo klausimą Seimui.

Frakcijos narys Julius Sabatauskas nesutiko su ministro nuostata, esą jo ministerija niekuo dėta dėl PVM problemų. Parlamentaro nuomone, ministerija galėtų demonstruoti iniciatyvą.

Atsakydamas į J. Sabatausko klausimą dėl elektros tiekėjų piktnaudžiavimo, ministras sakė, kad vartotojai visada gali nutraukti sutartis ir pakeisti tiekėją.

Frakcijos narė Rasa Budbergytė įspėjo, kad šildymo sezonas jau prasidėjo, žmonės įbauginti – kodėl ministerija tyli? „Jūs jau seniai turėjote pateikti savo pasiūlymus. Dabar viską forsuojate ypatingos skubos tvarka“. Parlamentarė taip pat teiravosi, kodėl „Ignitis“ iš anksto neapsirūpino dujomis.

D. Kreivys atkirto, kad „Ignitis“ – Finansų ministerijos globojama įmonė. Ministras taip pat atšovė, esą nėra kur skubėti, mat kainos tvirtinamos lapkritį: „Ministrui nebūtina lakstyti su kiekvienu projektėliu“.

Frakcijos narys Gintautas Paluckas nesutiko su ministru, esą čia tik smulkūs reikalai: „Seniai buvo aišku, kad rudenį sprogsim“, – sakė parlamentaras. Jis teiravosi, ką ministerija ketina daryti, kad būtų sukurta papildoma pasiūla biokuro biržoje. Parlamentaras pabrėžė, kad šios biržos veikimas – Energetikos ministerijos kompetencija.

Ministras sakė nesutinkąs, kad buvo galima numatyti, jog kainos taip padidės. Atsakydamas dėl biokuro, ministras teigė, kad „ši tema ministerijoje ant stalo guli nuo birželio“. Esą laukiama Aplinkos ministerijos namų darbų.

R. Budbergytė replikavo, kad tokios užduotys neturėtų voliotis ant stalo mėnesių mėnesius: „Jūs turite būti lokomotyvas“, – ragino parlamentarė.

Ministras patikino, kad „kompetencijos ministerijoje – daugiau, negu reikia“. Jis pasidžiaugė, kad jo komandoje dauguma – moterys.

„Stengsiuosi, kad kainų šokas šį šildymo sezoną būtų „išlygintas“, – mįslingai baigė ministras.

Susiję straipsniai

Close