Veiksmo savaitė už moterų teises baigėsi vilties nata: „Veikime šiandien, kad rytoj nenubustume pragare“

Veiksmo savaitė už moterų teises baigėsi vilties nata: „Veikime šiandien, kad rytoj nenubustume pragare“

Baigėsi dar kovo 8-osios išvakarėse prasidėjusi Veiksmo savaitė už moterų teises #kovo8kasdien, tapusi patirties mainų ir solidarumo erdve labai skirtingoms moterims: socialinėms darbuotojoms, slaugytojoms, politikėms, aktyvistėms ir bendruomenių lyderėms. Jas sieja viltis, kad beprecedentė visuomenės sveikatos krizė, sukelta Covid-19 pandemijos, netaps socialine ir žmogaus teisių katastrofa.

„Nors pandemija pasaulio mastu ištrynė dešimtmečius progreso moterų teisių srityje, dar yra vilties, kad ši krizė taps lūžio tašku“, – sako viena iš Veiksmo savaitės sumanytojų, Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos pirmininkė, Seimo narė Orinta Leiputė. „COVID-19 krizė pagilino jau esamą nelygybę“, – tęsia ji. „Moterys prarado darbus, pasitraukė iš viešo gyvenimo, užsikrovė šeimos narių priežiūros naštą. Daugelis jų pateko į smurto dėl lyties spąstus. Kovidas tapo ketvirtąja K legendinėje trejybėje „Kinder/Küche/Kirche“ (vaikai, virtuvė, bažnyčia).“

Visą savaitę, pradedant kovo 8-ąja, socialdemokratai rinkosi prie Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje išreikšti solidarumo su Lenkijos moterimis, kovojančiomis už savo reprodukcines teises. Daugelyje Europos šalių, taip pat ir Seime skambėjo Moterų teisių manifesto žodžiai: „Jei šiandien nesukilsime, rytoj galime nubusti pragare“.

Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės ir seksualinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė Dovilė Šakalienė pažymi, kad pandemija moterims smogė dviguba jėga – ypač pablogėjo moterų su negalia ir mamų, auginančių vaikus su negalia, situacija. „Švietimo, socialinių, sveikatos paslaugų prieinamumo problemos tik dar pagilėjo, prisidėjo ir neišspręstos aplinkos pritaikymo problemos“, – konstatuoja Seimo narė.

Pasaulyje telkiantis ultrakonservatyvioms jėgoms, kai kur jau skinasi kelią siūlymai, kurie dar vakar būtų atrodę neįtikėtini, pavyzdžiui, skirti mirties bausmę už nėštumo nutraukimą. Kaimyninėje Lenkijoje rimtai svarstoma uždrausti skyrybas. „Nelaimės nevaikšto po vieną“, – sako D. Šakalienė. „Opozicija moterų teisėms neatsiejama nuo homofobinės propagandos ir kitokių neapykantos formų. Religiniai ekstremistai žengia petys petin su įvairaus plauko neapykantos kurstytojais. Nepriklausomi tyrimai atskleidė, kad lobistai ir organizacijos, veikiančios prieš moterų teises, turi galingus rėmėjus už Atlanto ir Rusijoje“, – pažymi socialdemokratė.

„Gydytojos, slaugytojos, socialinės darbuotojos šiandien stovi kovos už gyvybę priešakyje“, – pažymi O. Leiputė. „Nė neturėdamos galimybės rinktis jos rizikavo savo ir savo artimųjų sveikata, gelbėdamos kitus turėjo vis mažiau laiko savo vaikams.“

Absoliučią daugumą darbuotojų priežiūros ir paslaugų srityse sudaro moterys. Dėl menko atlygio jos – tarp socialiai pažeidžiamiausių visuomenės narių. „Kodėl visuomenės narės, nuo kurių pastangų priklauso mūsų, kaip visuomenės, išgyvenimas, yra priverstos balansuoti ties absoliutaus skurdo riba? Tai neteisinga“, – pabrėžia politikė.

Šūkis „Kovo 8-oji kasdien“ šiandien įgyja labai plačią reikšmę. „Kova vyksta daugeliu frontu vienu metu: už teises, prieš neapykantą, prieš dezinformaciją, už lygybę. Veiksmo savaitė baigėsi, bet veiksmas – dramatiškas, lemiamas – tik prasideda“, – sako Veiksmo savaitės už moterų teises organizatorės. Veiksmo savaitė įkvėpė ir naujų teisėkūros iniciatyvų, kurias socialdemokratės pristatys Seimo pavasario sesijoje.

Veiksmo savaitės diskusijų ir kitų renginių įrašus ir nuorodas rasite socialdemokratų feisbuko paskyroje 

Susiję straipsniai

Close