L. Jonauskas: Seimo pavasario sesijoje laukia audringos diskusijos dėl požiūrio į aplikosaugą kertinių taškų

L. Jonauskas: Seimo pavasario sesijoje laukia audringos diskusijos dėl požiūrio į aplikosaugą kertinių taškų

Kovo 10 d. prasidėjo Seimo pavasario sesija. Jos darbų plane – net 11 mano parengtų įstatymų projektų, kurie susiję su aplinkosauga, gyvūnų gerove.

Didžiausias iššūkis, laukiantis šioje sesijoje – sprendimas dėl verslinės žūklės draudimo ne tik vidaus vandenyse, bet ir Kuršių mariose.

Verslinės žvejybos draudimo klausimas jau seniai yra pribrendęs ir jam įgyvendinti tereikia politinės valios. Įvairios mokslinės studijos rodo, kad žuvų skaičius Kuršių mariose senka. O Lietuvoje žvejai-verslininkai vidaus vandenyse vis dar gaudo nykstančius migruojančius ungurius, seliavas, upines nėges. Šiandien verslinė žvejybos klausimas, su kuriuo į rinkimus ėjo valdantieji, yra tarsi „pakibęs ore“, pažadai drausti virto labai aptakiais kompromisiniais siūlymais, kurie nė iš tolo neprimena valdančiųjų rinkiminių pažadų. Visgi tikiuosi, kad mano teikiamos pataisos dėl verslinės žvejybos draudimo Kuršių mariose ir Lietuvos vidaus vandenyse pagauliau paskatins imtis svarbių permainų.

Tikiuosi, kad Seimo pavasario sesijoje bus skirtas didesnis dėmesys ir priimti svarbūs sprendimai dėl saugomų teritorijų, miškų ir miesto želdynų apsaugos.

Netrukus bus svarstomas Seime pateiktas mano įstatymo projektas, kuriuo Žuvinto biosferos rezervate būtų uždrausta medžioklė ir žvejyba. Nors Aplinkos ministerija jau ėmėsi iniciatyvos, kad tokie veiksmai šiame rezervate būtų negalimi, tačiau unikalią vietovę būtina apsaugoti ir įstatymu, nes matome, kaip besikeičiant ministrams, keičiasi ir požiūris į saugomas teritorijas.

Nacionalinis miškų susitarimas neabejotinai taip pat paskatins daugybę diskusijų. Vyriausybės teikiamas susitarimas privalo būti orientuotas į miškų išsaugojimą, griežtos apsaugos miškų plėtrą, o ne tik į miškininkystę, kaip pramonės šaką. Tokį požiūrį jau matėme praėjusios Vyriausybės darbuose.

Tikiuosi, kad pavasarį taip pat bus priimtos ir ilgai lauktos Želdynų įstatymo pataisos, kurios padės apsaugoti miesto medžius nuo beatodairiško pjovimo. Šioms pataisoms esu įregistravęs pasiūlymus, kurie labiau įtrauktų visuomenę į sprendimų dėl miesto medžių priėmimą. Žaliosios miestų erdvės negali būti projektuojamos, tvarkomos be aktyvaus gyventojų įtraukimo.

Taip pat Seimo pavasario sesijos metu teiksiu įstatymų projektus, kuriais būtų suteikta daugiau teisių neetatiniams aplinkos apsaugos inspektoriams, griežtinamos baudos už važiavimą transporto priemonėmis miškais, ten kur tai yra draudžiama, o taip pat – už nelegalių tvorų tvėrimą prie vandens telkinių.

Laukia ir problemų, susijusių su gyvūnų gerove sprendimas. Esu įregistravęs įstatymo pataisas, kuriomis būtų kuriama Gyvūnų gerovės kontrolieriaus tarnyba. Ji  turėtų visas galias sistemiškai spręsti įsisenėjusias ir daugybę metų nesprendžiamas gyvūnų gerovės problemas: nuo pavienių gyvūnų kankinimo atvejų iki nelegalių gyvūnų „daugyklų“ ar netinkamai veikiančių zoologijos sodų.

Šioje Seimo sesijoje taip pat siūlau skatinti mėgėjų žvejybą ir įteisinti galimybę nemokamai žvejoti asmenims iki 18 metų, pertvarkyti Mėgėjų žvejybos tarybą, kad jos veikla taptų skaidresnė ir efektyvesnė, o taip pat – sugrąžinti Aplinkos ministerijai mėgėjų žvejybos reglamentavimo ir kontrolės jūroje funkcijas, kurias šiuo metu atlieka Žemės ūkio ministerija.

Susiję straipsniai

Close