V. Blinkevičiūtė: turime užtikrinti platformų darbuotojų teises

V. Blinkevičiūtė: turime užtikrinti platformų darbuotojų teises

Europos Sąjungoje (ES) rengiami kriterijai, kurie padėtų nuspręsti - ar skaitmeninėse platformose, tokiose kaip „Bolt“ ar „Wolt“, dirbantys žmonės yra darbuotojai, ar dirbantys individualiai. Jei pripažįstamas pirmasis variantas, tai suteiktų teisę darbuotojams naudotis įprastinėmis darbo sąlygomis – teise į minimalų atlyginimą, poilsį, sveikatos draudimą, nedarbo išmokas ir kita.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė pastebėjo, kad skaitmeninėse platformose šiuo metu dirba apie 28 mln. europiečių, tačiau apie 5 mln. iš jų dirba ne kaip savarankiški darbuotojai – jų darbo pobūdis atitinka dirbančiųjų pagal darbo sutartis.

„Iškyla klausimas, kas yra skaitmeninėse platformose dirbantys žmonės. Pagal kokius įstatymus, pagal ką jie dirba? Pagrindinė mintis – kad jie yra savarankiškai dirbantys darbuotojai. Tai reiškia, kad platformos algoritmai neturi teisės jų kaip nors kontroliuoti. Pats darbuotojas, dirbantis platformoje – ar tai būtų pavežėjas, ar kurjeris, ar vertėjas, ar IT specialistas, jis pats nustato savo darbo laiką, atlyginimų ribas, kaip jis dirba. Dirbdamas savarankiškai jis neturi jokių darbdavio suteikiamų socialinių garantijų – sveikatos, pensijų draudimo.

Didžioji dalis platformose dirbančių darbuotojų ir yra kaip dirbantys savarankiškai, tačiau yra labai daug tokių atvejų – skaičiuojama, kad galėtų būti gerokai daugiau nei 5 mln. žmonių, kurie tikrai nėra savarankiškai dirbantys, tačiau tarsi dirbantys pagal darbo santykius. Nes platformos jį kontroliuoja, kelia tam tikrus reikalavimus – sudaromi tam tikri reitingai, jie yra stebimi, baudžiami, nustatomos atlyginimų viršutinės ribos ir kita.

Tad direktyva ir sako – tokiu atveju tai jau nėra savarankiškai dirbantis darbuotojas, platforma yra jų darbdavys ir turi būti įforminami darbo santykiai, kaip Lietuvoje pagal Darbo kodeksą dirbantis žmogus“, – direktyvos tikslus paaiškino V. Blinkevičiūtė.

Direktyva, anot jos, taip pat užtikrintų savarankiškai dirbančiųjų autonomiją, darbo lankstumą. Tiesa, V. Blinkevičiūtė patikino, kad darbuotojo automatiško perklasifikavimo iš savarankiškai dirbančio į dirbantį pagal darbo sutartis nebus.

„Direktyva numato, kad platforma, esant tokiems atvejams, turės teisę įrodinėti, kad taip nėra – įrodinėjimo našta yra platformai, kaip darbdaviui“.

Susiję straipsniai

Close