Bundanti jėga? Diskusija apie aktyvėjantį darbuotojų judėjimą su I. Ruginiene, B. Gruževskiu, A. Sysu

Bundanti jėga? Diskusija apie aktyvėjantį darbuotojų judėjimą su I. Ruginiene, B. Gruževskiu, A. Sysu

17 dienų trukęs Vilniaus viešojo transporto (VVT) darbuotojų profesinės sąjungos streikas parodė, kad susivieniję ir bendro tikslo siekiantys darbuotojai yra jėga, kuriai nebebaisūs iki šiol naudoti streikų slopinimo būdai: iš pradžių mėginusi užgniaužti konfliktą per teismą, miesto administracija buvo priversta sėsti prie derybų stalo ir spręsti darbuotojų keliamas problemas.

Simboliška, kad ir 2022-ųjų pradžia buvo pažymėta panašių įvykių: įvyko pirmasis Lietuvos istorijoje streikas privačioje bendrovėje – savo teisių ginti stojo azotinių trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojai, kurie reikalavo pasirašyti kolektyvinę sutartį, peržiūrėti apmokėjimo tvarką ir darbo grafikus.

Profesinės sąjungos skundžiasi sudėtinga teisine baze, kuri apsunkina streikų organizavimą,  kai kas mini ir Lietuvos gyventojams esą būdingą bruožą susitaikyti su skriauda. Vis dėlto, pastarųjų metų protestai, pradedant 2018-aisiais kilusiu mokytojų protestu dėl etatinio apmokėjimo tvarkos, leidžia kelti klausimą, ar Lietuvoje prasideda nauja darbuotojų judėjimų era, atliepianti globalias tendencijas.

Ar Lietuvoje streikai tampa veiksminga priemone siekti žmoniškesnių darbo sąlygų? Ar jau galime kalbėti apie besiformuojančią streikų kultūrą mūsų šalyje? Kaip tai susiję su kintančia darbuotojų padėtimi šalyje? Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rengiamoje nuotolinėje diskusijoje „Bundanti jėga: ar darbuotojai jau pajuto savo galią?“ kalbės:

  • Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto direktorius BOGUSLAVAS GRUŽEVSKIS
  • Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė INGA RUGINIENĖ
  • Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys ALGIRDAS SYSAS

Diskusiją moderuos dr. LAURYNAS ŠEDVYDIS

KUR: LSDP „Facebook“ ir „YouTube“ paskyrose.
KADA: sausio 20 d., penktadienį, 12.00 val.

Susiję straipsniai

Close