V. Andriukaitis: pavojai Lietuvai – ne vien iš Rusijos

V. Andriukaitis: pavojai Lietuvai – ne vien iš Rusijos

Lietuvoje kalbėdami apie saugumą dažnai galvojame vien apie Rusiją, tačiau pavojai kitose Europos vietose yra pavojai ir Lietuvoje, sako Europos komisaras Vytenis Andriukaitis. Apie tai jis kalbėjo Vilniuje vykusioje konferencijoje „Quo vadis, Europa? Artėjantys rinkimai, hibridinės grėsmės ir vizija ateičiai“.

„Europos Sąjungos (ES) projektas yra ir saugumo projektas. Lietuvoje dažnai mąstoma tik apie Rusiją, bet pažiūrėkite į Islamo valstybę, pažiūrėkite, kas darosi pietiniame ES pakrašty. Didžiulės spekuliacijos, migracija, prekiautojai žmonėmis ir srautai į Europą taip pat yra saugumo problema. Manoma, kad tai yra toli, tai ne mūsų bėdos. Bet tai yra saugumo bėdos.
Saugumas turi būti matomas universaliai“, - tvirtino V. Andriukaitis.

Paprašius pakomentuoti Europos kariuomenės idėją, eurokomisaras teigė, jog dabar tai yra utopija, tačiau ateityje turėsime galvoti apie didesnį karinių pajėgų integravimą.

„Būtina sukurti tokį mechanizmą, kuris leistų žaibiškai reaguoti visose ES šalyse. Šiai idėjai reikia finansavimo, atskirų sprendimų. Be abejonės, reikia galvoti apie didesnį ginkluotojų pajėgų integravimą ir tai visiškai neprieštarauja NATO idėjai. Europa turi pamokų – tereikia prisiminti Balkanų situaciją praėjusio amžiaus pabaigoje“, - priminė V. Andriukaitis.

Kalbėdamas apie Jungtinės Karalystės išstojimą iš ES, V. Andriukaitis pabrėžė ir pačios bendrijos kaltę – šalyje, kuri tradiciškai buvo euroskeptiška, europinio vaidmens buvo per mažai.

„Per paskutinius 12-15 metų ES šalių narių aktyvumas, dalyvavimas debatuose ir Europos institucijų buvimas Jungtinėje Karalystėje buvo per menkas. Britai visada buvo euroskeptikai. Paklausus parlamentarų, kodėl jie balsavo už išstojimą iš ES, jie sakė, jog žiniasklaidoje pateikimas buvo toks, tarsi tie neišrinkti Briuselio biurokratai nori mus pavergti. Žmonės nematė pakankamai Europos ir ją atstovaujančių žmonių. Nieko nėra blogiau. Nuvykus pas žmones jie pamato, kad eurokomisaras taip pat yra žmogus. Britanijos problemos yra ir Vilniaus, ir Romos problemos“, - svarstė V. Andriukaitis.

Susiję straipsniai

Close