V. Andriukaitis siūlo galimybę atšaukti Seimą referendumu, atsisakyti prezidentinių privilegijų

V. Andriukaitis siūlo galimybę atšaukti Seimą referendumu, atsisakyti prezidentinių privilegijų

Kandidatas į prezidentus Vytenis Andriukaitis siūlo įteisinti galimybę referendumu atšaukti Seimą, naikinti prezidento privilegijas: mažinti šalies vadovo atlyginimą, o baigus kadenciją atsisakyti prezidentinės rezidencijos.

Apie tai jis pranešė spaudos konferencijoje, kurios metu pristatė po konsultacijų su visuomene atnaujintą „Lietuva gali“ programą.

Siūlo Latvijos pavyzdį

„Vienas esminių punktų, kurį pateikė visuomenės atstovai. Jis neišpasakytai reikšmingas. Jis leistų tinkamai atsakyti į šiandien skambančius „valstiečių“ lyderio Karbauskio gąsdinimus esą jie pasitrauks ir apskritai padėtų išspręsti visiškai susikompromitavusio Seimo klausimą. Kaimyninės Latvijos pavyzdžiu turėtų būti įtvirtintas Seimo atšaukimo mechanizmas“, - sako V. Andriukaitis.

Pasak kandidato, dabar Lietuvos žmonės neturi būdų kadencijos metu paveikti Seimo sprendimų, kurie kartais gali prieštarauti viešajam interesui iš esmės.

V.Andriukaitis primena, kad, pavyzdžiui, Latvijos Konstitucijoje nuo 2009 m. yra numatyta, kad viena dešimtoji rinkėjų turi teisę inicijuoti referendumą parlamentui atšaukti. Be to, ten tokį referendumą gali inicijuoti ir Respublikos prezidentas.

„Lietuvoje galėtų būti taikoma panaši tvarka. Tai sustiprintų mūsų demokratines galias. Tauta įgytų galią atšaukti Seimą, jei jis sukelia konstitucinę krizę“, - siūlo jis.

V.Andriukaitis pabrėžė, kad „valstiečiai“ apie pasitraukimą iš vykdomosios valdžios greičiausiai kalba neatsitiktinai. „Skaičiuojant jų pažadus ir žvelgiant į biudžetą, matome, kad jie patenka į keblią situaciją. Gąsdindami nauja krize jie demonstruoja atsakomybės stoką. Naujų baimių skleidimas ir neatsakingų pareiškimų darymas rodo, kad jie ne dėl rinkimų susirūpinę, o dėl to, kad rudenį nesugebės ištesėti to, ką dabar į kairę, ir dešinę dalina“, - svarstė jis.

Prezidento atlyginimas Vidurio ir Rytų Europoje – didžiausias

V.Andriukaitis laikosi nuomonės, kad reikia sumažinti ir prezidento privilegijas.

„Turėtų būti peržiūrėtas prezidento atlyginimas santykyje su vidutiniu darbo užmokesčiu. Tai krenta į akis, nes Lietuvoje jis šiuo metu yra didžiausias tarp visų Vidurio ir Rytų Europos šalių“, - pabrėžia jis.

Pasak kandidato, reikia peržiūrėti ir prezidento institucijos personalo apimtis ir išlaidas jiems išlaikyti, o prezidentui baigus kadenciją po pusės metų nereikėtų teikti valstybinės apsaugos.

„O vietoje prezidentinės rezidencijos galima suteikti būsto nuomos išlaidų kompensaciją iki tam tikros sumos“, - teigia V. Andriukaitis.

Pensijos gali būti didesnės - žmonės nori ambicingesnių tikslų

Pristatydamas atnaujintą „Lietuva gali programa jis pažymėjo, kad visa minimali pensija per trejus metus gali būti 500 eurų.

„Premjeras žada, kad vidutinė pensija po metų būtų 400 eurų. Tai rimtas pažadas, tačiau žmonės nori ambicingesnių tikslų, kurie siektų toliau nei vieneri metai. Todėl, pasitaręs su ekonomistais, programoje įrašiau ilgalaikiškesnį pensijų didinimą. Per trejus metus piliečio bazinė pensija be stažo – 220 eurų, minimali draudiminė pensija – 280 eurų, o visa minimali pensija būtų ne mažiau nei 500 eurų“, - teigė V. Andriukaitis.

Į savo programą „Lietuva gali“ jis įtraukė nuostatas, kad, pavyzdžiui, reikia mažinti centrinės valdžios kišimąsi į vietos demokratiją, pradėti rimtus svarstymus dėl regionų, kaip antro savivaldos lygmens, sukūrimo.

„Prezidentūra turi virti nuo diskusijų. Ji negali būti Ledo karalienės rūmais, todėl įsipareigoju, kad, jei būsiu išrinktas vadovauti valstybei, būsiu žmonių prezidentas. Remdamasis pažangių demokratijų patirtimi, inicijuosiu visuomenės strateginius pasitarimus dėl reikalingų pokyčių, o vėliau – telksiu visas šalies ateičiai ir demokratijai neabejingas jėgas siekiant tai įgyvendinti“, - kalbėjo V. Andriukaitis.

Su atnaujinta „Lietuva gali“ programa galima susipažinti ČIA

Spaudos konferencijos transliacijos įrašą galite stebėti ČIA

Susiję straipsniai

Close