Socialdemokratai Vyriausybei siūlo atsisakyti visuotinio karantino: dėl ribojimų gali spręsti savivaldybės

Socialdemokratai Vyriausybei siūlo atsisakyti visuotinio karantino: dėl ribojimų gali spręsti savivaldybės

LSDP frakcijos kreipimasis į Vyriausybę ir pandemijos valdymo planas

Opozicinė Socialdemokratų partijos frakcija kreipėsi į Vyriausybę ragindama atsisakyti visuotinio karantino ir pateikė vienuolika siūlymų dėl tolimesnio pandemijos valdymo.

Pasak socialdemokratų, visuotinio suvaržymo, dar kitaip vadinamo visuotiniu karantinu priemonė pati viena, jei ji taikoma ilgiau nei 3-4 savaites, kovos su viruso plėtra efektyvumo nepadidina.

„Koronavirusai turi sezoninį aktyvumą ir jų aktyvumo pikui padidėjus gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais, jis ima slūgti ne vien dėl visuotinio karantino suvaržymų, bet ir dėl šio viruso prasidedančio sezoninio atoslūgio. Tad neproporcingi ekonominio ir socialinio bei pedagoginio proceso suvaržymai neša galimai didesnius nuostolius dėl jų neproporcingo taikymo“, - rašoma kreipimesi į premjerę Ingridą Šimonytę ir sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.

Socialdemokratai siūlo suteikti teisę kiekvienai savivaldybei savarankiškai spręsti dėl konkrečių karantino priemonių taikymo, skubiai parengti nacionalinę testavimo strategiją naudojant greituosius antigenų testus, taip pat pagreitinti ir masiškai taikyti antikūnų testavimo programą.

Siūlymus pristačiusios LSDP frakcijos seniūno pavaduotojos Orintos Leiputės teigimu, visos šalies „užrakinimas“ pagal vieną modelį, neleidžiant žmonėms judėti, yra neteisingas: „Neatsižvelgiama į konkrečių miestų ir savivaldybių socialinius, demografinius, ekonominius ir epidemiologinius rodiklius“.

Pasak LSDP frakcijos nario Eugenijos Sabučio, įvertinus pirmojo karantino pamokas, akivaizdu, kad būtent savivaldybėms, valdant pandemiją, turi būti suteikta daugiau galių.

„Savivalda yra arčiausiai to, kas vyksta ir sugeba greičiausiai reaguoti – negalima visai Lietuvai taikyti to pačio modelio. Todėl ir siūlome suteikti teisę kiekvienai savivaldybei savarankiškai spręsti dėl konkrečių priemonių – pavyzdžiui, judėjimo ribojimų ar socialinių suvaržymų“, - pažymėjo E. Sabutis.

Kreipimesi į Vyriausybę socialdemokratai taip pat ragina visuomenei paskelbti aiškią komunikacinę strategiją bei informacinės kampanijos planus apie vakcinavimo eigą ir apie būtinybę ir toliau laikytis biosaugos reikalavimų.

Be to, siūloma analizuoti visus iki šiol Lietuvoje buvusius protrūkius ir pateikti informaciją apie tas privataus ir viešojo sektoriaus sritis, kuriose protrūkiai buvo dažnesni. Remiantis šia informacija, prašoma pateikti galimas naujų rizikų protrūkiams prognozes.

Socialdemokratų teigimu, reikia spartinti vakcinacijos programą, pasinaudoti ECDC vakcinų elektronine rezervacijos sistema stengiantis aktyviau užsisakyti esamų ir naujai autorizuojamų vakcinų dozes.

Vyriausybė raginama jau dabar planuoti ir koreguoti nacionalinį vakcinavimo kalendorių, atsižvelgiant į vakcinų charakteristikas bei galimą sezoninį vakcinavimo pobūdį, o iki kovo mėn. pabaigos vakcinuoti 80 proc. medicinos ir socialinio bei pedagoginio personalo, taip pat ir 80 proc. žmonių virš 75 metų.

Vyriausybė, socialdemokratų manymu, su asocijuotoms verslo, pramonės ir profesinių sąjungų struktūromis turėtų sudaryti sutartį dėl atsakomybės už pandemijos valdymą pasidalijimą, numatyti kiekvienam darbo rinkos subjektui pagal jo specifiką privalomą biosaugos priemonių laikymąsi, nustatyti ir atsakomybę už tokių įsipareigojimų nevykdymą, o tokių konkrečių  biosaugos priemonių laikymosi kontrolę pavesti vykdyti kiekvienai savivaldybei.

Pavasario sesijos metu Vyriausybės prašoma pateikti Seimui informaciją apie taikytų visuotinio karantino  priemonių efektyvumą, jo pasekmes žmonių sveikatai (tiek psichinei, tiek ir fizinei), namų ūkių pajamoms, darbo vietų išsaugojimui, smurto artimoje aplinkoje dinamikai ir kitiems rodikliams. Vyriausybė kviečiama pristatyti Seimui ir numatomus finansinės paramos šeimoms skyrimo artimiausius planus.

Konferencijos vaizdo įrašas:

Susiję straipsniai

Close