Socialdemokratai: valstybės tarnybos pertvarka konservatoriai siekia didinti politinę įtaką įstaigų vadovams

Socialdemokratai: valstybės tarnybos pertvarka konservatoriai siekia didinti politinę įtaką įstaigų vadovams

Ketvirtadienį susitikę su vidaus reikalų viceministre Sigita Ščajeviene, socialdemokratai reikalavo paaiškinimų dėl numatomos valstybės tarnybos pertvarkos. Viceministrė tikino, kad pertvarkos rengėjai atsižvelgė į opozicijos kritiką, ypač dėl profsąjungų  vaidmens stiprinimo, tačiau parlamentarai turėjo daug klausimų.

„Neišgirdome nieko naujo. Ministerijos ir valdančiųjų argumentai mūsų neįtikina. Valstybines įstaigas norima paversti savotiškais „uabais“ – neproporcingai didelės galios bus suteiktos vadovams, o eiliniai tarnautojai ir toliau paliekami prie suskilusios geldos“, – įspėja Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas.

Seimo narys socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas pažymi, kad neregėtai stiprindami vidurinės grandies vadovų galias, konservatoriai siekia „priartinti“ šiuos vadovus prie politikų, kad šie galėtų „svetimomis rankomis“ eliminuoti nelojalius tarnautojus, taip atlaisvindami vietas „saviškiams“.

„Jeigu vadovai turės plačias galias nustatyti atlyginimą ir dėlioti biudžetą, politikai jais pasinaudos norėdami atsikratyti esamų darbuotojų, kad jų vieton būtų priimti politiškai lojalūs tarnautojai – ar tiesiog draugai“, – įtaria parlamentaras.

Socialdemokratų Seimo frakcijos nariai Julius Sabatauskas, Dovilė Šakalienė ir Rasa Budbergytė klausė: kaip siūloma pertvarka skatins rinktis valstybės tarnybą, jeigu jokių papildomų paskatų (tokių kaip priedai už stažą) neliks, o atlyginimai bus gerokai mažesni negu privačiame sektoriuje?

R. Budbergytė sakė, kad terminas „optimizacija“ jau virto keiksmažodžiu ir niekam nekelia pasitikėjimo.

D. Šakalienė pasigedo atsakymų dėl supaprastinto atleidimo, atostogų, socialinių garantijų.

A. Sysas klausė, ar ketinama sudaryti susikompromitavusių vadovų registrą, kad jie negalėtų klaidžioti iš vienos įstaigos į kitą.

Socialdemokratai primena, kad dar per 2008 m. krizę valstybės tarnautojams sumažinus darbo užmokestį, kuris skaičiuojamas pagal bazinį dydį, tuomet buvusio lygio tarnautojų alga nepasiekė iki šiol, nors praėjo jau 15 metų. Tuo metu kituose sektoriuose algos pakilo net keliolika procentų.

„Valstybės tarnyba „susitraukė“, kas nori ten dirbti? Jeigu bus įgyvendinta siūloma valstybės tarnybos „uabizacija“, tai nuo objektyvaus darbo apmokėjimo bus pereita prie subjektyvaus, viską spręs vienvaldis vadovas. Profsąjungos pas mus neturi tokių galių kaip darbuotojų organizacijos kitose Europos šalyse, o darbuotojo žodis apskritai nieko nereiškia. Darbo stažo nelieka, taigi lieka tik „laukiniai“ darbo santykiai. Ko sulauksime? Jau ir šiandien netrūksta pavyzdžių, kai įstaigos vadovybė gauna prezidentines algas, o eiliniai darbuotojai vergiškomis sąlygomis triūsia už minimumą“, – socialdemokratų susirūpinimą apibendrina A. Sysas.

Susiję straipsniai

Close