Socialdemokratai po susitikimo su švietimo ministru ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą

Socialdemokratai po susitikimo su švietimo ministru ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą

Seimo socialdemokratų frakcija susitikusi su Švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi aiškinosi dėl susiklosčiusios sudėtingos situacijos švietimo sistemoje.

„Tik kas ketvirtas mokytojas turi visą etatą, o dar ketvirtis neturi nė pusės. Jeigu įvedant etatinį apmokėjimą buvo siekiama pagaliau atlyginti mokytojams už visas jų realiai dirbamas valandas, tai akivaizdu, kad ne tik daugybė mokytojų turėjo gauti pilną etatą, bet nemažai jų ir daugiau nei etatą. Tačiau realybė kitokia. Maža to, tik dabar ministras priėjo išvados, kad reikia kelti ir valandinį įkainį, ką dar praeitą žiemą siūliau su kitais kolegomis, registravome pataisas“, - susitikime kalbėjo socialdemokratė, Švietimo ir mokslo komiteto narė Dovilė Šakalienė.

Ministrui ir jo komandai, pasirodo, buvo naujiena tokia situacija, kad pradinių klasių mokytojai, dirbantys visas pamokas su savo pradinukų klase, taip pat ne visi turi etatus.

Ministrui A. Monkevičiui ir jo komandai viskas atrodo paprasčiau – tiesiog mokyklų bendruomenė vis dar nesusitaria su vadovais ir dėl to ten stringa etatinis darbo užmokesčio skaičiavimas.

„Absurdiška situacija, kad šimtai mokyklų vis dar neturi direktorių. Ar pati ministerija su egzaminavimo sistema nesuponuoja tokios situacijos, kai trūksta ne tik mokytojų, bet ir vadovų? Su kuo ten tartis mokyklų bendruomenėms?“ – klausė Seimo socialdemokratų Frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Seimo narė Rasa Budbergytė bandė aiškintis dėl pinigų panaudojimo efektyvumo švietimo sistemoje, priminė Prezidento G.  Nausėdos poziciją, kad švietimo pinigų yra pakankamai, bet reikia juos efektyviai paskirstyti.

Deja, ministro teigimu, pertvarkomis sutaupytų lėšų tiek, kad jų atlieka tik mokytojų kvalifikacijai kelti.

„Mes matom, kad švietimo sistemoje kur bedursi pirštu pinigų trūksta – ir mokytojams, ir kompiuteriams mokyklose, ir ugdymo programų atnaujinimui – bet taip pat matome, kad tie mokesčių mokėtojų pinigai barstomi bet kur, taip pat ir privačioms mokykloms. Ten besimokantys moksleiviai įgyja privilegijas ne tik dėl to, kad jų tėvai turi daugiau finansinių galimybių, bet gauna ir tokį pat finansavimo krepšelį iš biudžeto kaip ir visos kitos mokyklos. Beje, tų visų skurstančių valstybės mokyklų sąskaita“, - teigia socialdemokratė R. Budbergytė.

Socialdemokratai ėmė svarstyti galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo, ar galimybė švietimo lėšas skirstyti kur nori visuomenės intereso.

"Privačių mokyklų finansavimas viešaisiais mokesčių mokėtojų pinigais yra neteisingas ir net visuomenei žalingas reiškinys. Skirdami biudžeto pinigus privačioms mokykloms mes ne viešąjį interesą atstovaujame, o tik nedidelės grupės žmonių, kurie turi pakankamai pinigų susimokėti papildomą privataus lavinimo kainą. Dar daugiau, valstybinė švietimo sistema stokojanti pinigų negali užtikrinti kokybiško išsilavinimo visiems, todėl net trečdalis tėvų turi pirkti korepetitorių paslaugas rinkoje. Privačios mokyklos turi pilną moralinę teisę egzistuoti, tačiau privatus mokslas turi būti apmokamas privačiomis lėšomis. Kokybišką išsilavinimą visiems turi užtikrinti valstybinis mokyklų tinklas", - sako Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Susiję straipsniai

Close