Socialdemokratai kreipėsi į Vyriausybę: įspėja apie maisto krizės grėsmę, ragina nedelsti

Socialdemokratai kreipėsi į Vyriausybę: įspėja apie maisto krizės grėsmę, ragina nedelsti

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kreipėsi į Vyriausybę ir atsakingas ministerijas dėl Rusijos karo Ukrainoje sukeltos maisto krizės.

Kreipimasis (visas dokumentas)

Partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad atsakingos ministerijos vėluoja reaguoti į procesus, kurie turės ilgalaikių padarinių šalies žmonių gyvenimui, šį kartą – į Rusijos karo Ukrainoje sukeltą pasaulinę maisto krizę.

„Rusijos karas prieš Ukrainą sukėlė daugybę skaudžių padarinių, tarp jų ir didžiulę maisto krizę, kuri, anot Jungtinių Tautų, jau palietė milijonus žmonių pasaulyje. Naivu tikėtis, kad mes jos nepajusime. Deja, mūsų Vyriausybė, kaip jau įprasta, linkusi transliuoti žinutę, esą nieko daryti nereikia, nes viskas jau padaryta arba nieko neįmanoma padaryti", – teigia V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų lyderės vertinimu, „atsainus požiūris" į maisto gamintojus, augintojus ir apsirūpinimą maistu – „padrikos" valdančiųjų politikos tąsa.

„Apsirūpinimas maistu – sritis, kurioje delsimas nedovanotinas. Kreipėmės į valdžią primindami, kad maisto klausimas neatsiejamas nuo nacionalinio saugumo, nes kalbame apie iššūkius žmonių sveikatai ir gyvybei. Be maisto nebus nieko", – sako V. Blinkevičiūtė.

Ji pažymi, kad per šiuos metus kviečių kaina išaugo daugiau nei 60 proc., saulėgrąžų aliejaus – 36 proc., kukurūzų – 64 proc., miežių, naudojamų gyvūnų pašarams – daugiau nei 80 proc. Sektoriaus atstovai prognozuoja drastišką pieno, mėsos, žuvies produktų brangimą.

Prognozuoja, kad vietinę produkciją visiškai išstums įvežtinė

Anot Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Vidmanto Kanopos, vietinę produkciją gali visiškai išstumti įvežtinė, nes kitos šalys palaiko savo maisto gamintojus.

„Žemės ūkio, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos turėtų suremti pečius dėl maisto. Gal valdininkams atrodo, kad maistas atsiranda savaime?" – klausia parlamentaras.

„Deja, šiuo metu maisto pramonė nepatenka nei į Žemės ūkio, nei į Ekonomikos ir inovacijų ministerijos prioritetų lauką", – įspėjama Socialdemokratų kreipimesi į Vyriausybę.

Socialdemokratai pažymi, kad „COVID-19 pandemija ir karas Ukrainoje parodė silpnąsias maisto grandinių vietas – remiantis šia patirtimi reikia sukurti sistemą, kuri galėtų užtikrinti sklandų maisto prekių judėjimą ir apsirūpinimą maistu esant ekstremaliai situacijai."

Kreipimesi raginama „maisto gamybos ir perdirbimo įmonėms užtikrinti prieigą prie finansinių išteklių, lengvatinių paskolų, taikyti mokestines lengvatas, investicines paskatas".

Socialdemokratai siūlo „kurti specialias investicines programas, skirtas maisto pramonės sektoriui, kaip neatsiejamai bioekonomikos daliai" ir „tikslingai panaudoti visą galimą ES finansavimą", pabrėždami, kad „maisto pramonės įmonės – vienas svarbiausių darbdavių ir vietinės ekonomikos variklių regionuose ir kaimo vietovėse".

Susiję straipsniai

Close