Seime – pasiūlymas palengvinti finansinę naštą ginantiems savo teises teisme

Seime – pasiūlymas palengvinti finansinę naštą ginantiems savo teises teisme

Norint apginti savo pažeistas teises teisme, be kokybiškos teisinės pagalbos išsiversti neįmanoma. Tačiau ne visi gali pasinaudoti valstybės garantuojama nemokama teisine pagalba, o samdytis advokatą savo lėšomis dažnam neįveikiamas iššūkis.

„Susimokėti už brangias advokato paslaugas – toli gražu ne kiekvienam pagal kišenę. Jei laimėsi bylą, tavo naudai gali būti priteistos bylinėjimosi išlaidos. Tačiau prisiteisti šiuos pinigus gali tik tuo atveju, jeigu susimoki advokatui iki bylos pabaigos ir pateiki kvitą teismui“, – klampią situaciją paaiškina Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė.

O ką daryti, jeigu pinigų advokatui neužtenka, net jei žinai, kad teisybė tavo pusėje?

„Žmogus atsiduria aklavietėje ir dažnai tiesiog atsisako ginti savo teises, susitaiko su skriauda. Taip ir nyksta pasitikėjimas valstybe ir teisingumu“, – įspėja R. Budbergytė.

Su grupe kolegų socialdemokratų parlamentarė užregistravo pasiūlymą keisti Civilinio proceso kodekso 98 straipsnį.

Dėl savo pažeistų teisių besibylinėjantis asmuo turėtų galimybę susitarti su savo advokatu, kad už šio paslaugas atsiskaitys tik po to, kai teismas priims sprendimą ir priteis išlaidas iš atsakovo. Iš savo teisių pažeidėjų gavęs priteistus pinigus, žmogus galėtų atsiskaityti su savo advokatu.

„Tokia tvarka taikoma ir Europos Žmogaus Teisių Teisme – Strasbūro teismas priteisia ne tik jau patirtas, bet ir būsimas išlaidas, susijusias su teisinių paslaugų apmokėjimu, dėl kurio buvo susitarta. Siūlome tai įtvirtinti ir pas mus. Žmonėms atsivertų galimybė susitarti dėl to, kad atsiskaitymas su advokatu įvyktų jau po bylos baigties. Ši pataisa padėtų spręsti žmonių nelygybės problemą ir mažinti neteisybės jausmą šalyje“, – įsitikinusi R. Budbergytė.

Projektą parlamentarė teikia su frakcijos kolegomis Liudu Jonaičiu, Vidmantu Kanopa, Orinta Leipute, Gintautu Palucku ir Eugenijumi Sabučiu.

Susiję straipsniai

Close