Siūlo pakeitimus, kad daugiau šeimų gautų paramą pirmajam būstui įsigyti

Siūlo pakeitimus, kad daugiau šeimų gautų paramą pirmajam būstui įsigyti

Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas siūlo keisti Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą, kuriame apibrėžta, kas gali gauti paramą pirmajam būstui įsigyti.

„Mūsų įstatymuose įtvirtinta „jaunos šeimos“ sąvoka: abu sutuoktiniai (arba vienas vaikus auginantis asmuo) turi būti ne vyresni nei 36 metų amžiaus, kad būtų laikomi jauna šeima. Kad paramą gautų daugiau žmonių, reikia persvarstyti šią amžiaus ribą. Kodėl būtent 36 metai?“ – klausia parlamentaras.

Paluckas ragina atsižvelgti į sparčią socialinę ir demografinę kaitą.

„Juk valstybės parama būstui įsigyti – tai strateginė priemonė demografinei krizei spręsti. O žmonės tuokiasi ir kuria bendrą gyvenimą vis vėliau. Štai Statistikos departamento duomenimis 2009–2019 m. pirmosios santuokos amžius didėjo nuo 28,3 iki 30,7 metų vyrams ir nuo 26,1 iki 28,3 metų moterims. Kad ir kaip ten būtų, jeigu pora ryžtasi įsigyti pirmąjį būstą būdami, tarkime, 40-ies, kodėl valstybė neturėtų remti tokių jaunuolių?“ – klausia parlamentaras.

Anot G. Palucko, jeigu vienas iš sutuoktinių yra vyresnis nei 36 metai, jie negali pasinaudoti įstatymo numatoma parama būstui įsigyti. O tai, pasak parlamentaro, prieštarauja įstatymo leidėjo intencijai, kad kuo didesnė Lietuvos šeimų dalis turėtų galimybę įsigyti nuosavą būstą.

Paluckas siūlo pakeisti įstatyme naudojamo termino „jauna šeima“ apibrėžimą, išplečiant amžiaus ribas iki 40 metų.

Jis siūlo taip pat keisti ir Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą, kuriame įtvirtintas dar vienas keistas apribojimas.

„Šiuo įstatymu apribota teisė pirmąjį būstą su valstybės parama įsigyti regionuose, kuriuose vidutinė nekilnojamojo turto kaina didesnė. Taigi ribojama galimybė pasinaudoti šia parama ne tik Lietuvos didmiesčiuose, pavyzdžiui Vilniuje ar Kaune, bet net ir vidutinio dydžio miestuose, pavyzdžiui Utenoje. Dėl tokio reguliavimo beveik du trečdaliai Lietuvos jaunų žmonių neturi galimybės gauti paramą įsikurti gimtajame mieste. Tai nepateisinama. Galima pamanyti, kad didesniuose miestuose gyvenančios šeimos nesusiduria su būsto įsigijimo problema“, – stebisi parlamentaras.

Socialdemokratas G. Paluckas siūlo atsisakyti tokio geografinio būsto vietos ribojimo: finansinę paskatą išplėsti, kad ja galėtų pasinaudoti ir didmiesčiuose gyvenančios jaunos šeimos.

Susiję straipsniai

Close