Gintautas Paluckas. Jūs įpykę pagrįstai

Gintautas Paluckas. Jūs įpykę pagrįstai

Valdantieji, gindami mus nuo koronaviruso, sąmoningai „pamiršo“, kad be šio viruso egzistuoja dar daugybė ligų, nuo kurių žmonės kasdien miršta.

Jei paskutiniu metu teko kreiptis į gydytojus, gali būti, kad esate pagrįstai įpykę. Patekti į sveikatos priežiūros įstaigą yra nepaprastai sunku, o kartais – ir neįmanoma. Kodėl taip yra?

Atsakymas aiškus: tįstančios pacientų eilės yra suformuotos tyčia ir tai Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimų pasekmė. Valdžia, nuo viruso plėtros mėgindama apsaugoti sveikatos įstaigas, pasirinko kelią apskritai jose nepriiminėti žmonių. Tokio sprendimo pasekmės – išaugęs žmonių mirtingumas.

Labiausiai kenčia tie, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Infarktai, insultai, trombai... Tokiais ir panašiais atvejais laikas („auksinė valanda“) yra gyvybiškai svarbus. Tuo metu medicinos įstaigų darbas, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus, sustyguotas taip, kad tas svarbiausias laikas yra pavagiamas.

Štai keli atvejai. Pacientas, atvežtas į ligoninę dėl insulto, kol laukė, ką parodys COVID-19 testas, mirė. Dar vienam pacientui, atvykusiam su nedideliu trombu ir ligoninėje pralaukus 3 valandas (laukta, ką parodys testas), smarkiai pablogėjo.

Tokių ir panašių istorijų yra daug. Laiku negavę sveikatos priežiūros paslaugų žmonės miršta. Jei jos suteikiamos pavėluotai – žmogaus sveikata būna nepataisomai sugadinta.

Kaip susiklosčiusią padėtį pakeisti? Tiesiog pakeisti sveikatos politikos primestus rekomendacijų sąvadus ir reguliavimus – visi šie dalykai priklauso nuo politinės valios. Reikia nutraukti minėtus apribojimus ir perteklinius reguliavimus sveikatos priežiūros įstaigose.

Nuo viruso sklaidos saugotis ligoninėse galima taip, kaip tai daroma švietimo sistemoje ar versle – organizuoti darbą pamainomis, atskirti departamentus ir t. t., tačiau paslaugas teikti būtina.

O kalbant apie ateitį, eiles sveikatos priežiūros įstaigose sutrumpintų keli sprendimai.

Pirma, reikia įgyvendinti ilgalaikę specialistų rengimo programą, nes šiuo metu ypač trūksta šeimos gydytojų ir slaugytojų. Dabar apylinkės didelės, šeimos gydytojo priėmimo tenka laukti ilgai. Galų gale, kai trūksta slaugytojų, ir darbo naštos negalima paskirstyti. Visa tai vagia pacientų laiką.

Antra, medicinos įstaigose mažinti biurokratiją. Kad gydytojas tris ketvirtadalius pacientui skirto laiko neskirtų įvairių informacinių sistemų (e. sveikatos, e. recepto ir pan.) aptarnavimui. Viso to reikia tik Sveikatos ministerijai, kad ši galėtų kontroliuoti, ar gydytojas kažkokiu būdu nesuteikia per daug paslaugų. Mes turime pasitikėti gydytojais. Jie nenori nieko vogti – leiskime jiems tiesiog gydyti.

Plačiau apie sveikatos apsaugos sistemos problemų sprendimą: kaip išgydyti sergančią sveikatos apsaugą?

Susiję straipsniai

Close