R. Budbergytė: po premjerės žodžių dėl kainų šoko Lietuvos bankas turėtų pasiraitoti rankoves ir imtis darbo

R. Budbergytė: po premjerės žodžių dėl kainų šoko Lietuvos bankas turėtų pasiraitoti rankoves ir imtis darbo

Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Rasa Budbergytė sako, kad po premjerės ir finansų ministrės pareiškimų Lietuvos bankas turi nedelsiant imtis kylančių kainų šalyje analizės.

„Tiek premjerė, tiek finansų ministrė pagaliau sutinka, kad Lietuvoje reikia tirti, kas lemia neregėtą kai kurių produktų ir paslaugų kainų šuolį. Jų ir mūsų visų žvilgsniai dabar nukreipti į Lietuvos banką. Bet Konkurencijos taryba irgi neturėtų miegoti“, – mano R. Budbergytė.

Pasak politikės, tokį tyrimą buvo galima pradėti daug anksčiau, tačiau valdantieji nerodė politinės valios.

„Bemaž pusę metų valdantieji muistėsi, girdėjosi tik vienas argumentas dėl žvėriškai augančių kainų – juk „laisva rinka, čia nieko nepadarysi“. Dabar, kai tiek ekonomistai, tiek dalis pačių valdančiųjų mato, kad kai kuriuose sektoriuose tos kainos stiebiasi nepagrįstai, išsamus tyrimas tiesiog būtinas. Norėtųsi, kad Lietuvos bankas įsipareigotų jį atlikti iki konkrečios datos, lauktume jo pristatymo visuomenei“, – priduria R. Budbergytė.

Parlamentarei atrodo keista, kad Ingrida Šimonytė iš anksto žino atsakymą – esą kainos vis auga dėl to, kad „sutapo daug nepalankių aplinkybių“. Socialdemokratai ragina tirti, ar prekybos tinklai ir tiekėjai nėra slapta sudarę kartelinių susitarimų dėl antkainių – „Maximos“ tinklo valdomos vaistinės dėl to jau sulaukė baudos.

„Valdantieji ir Vyriausybė ilgą laiką ignoravo mūsų siūlymus dėl PVM lengvatos maisto produktams, dėl būtinybės reaguoti į kaimyninės Lenkijos veiksmus kainų srityje, taip pat nepaisė žemdirbių įspėjimų dėl apleistos Lietuvos maisto gamybos, jos žlugdymo. Lietuviški produktai užsienyje kainuoja pigiau negu Lietuvoje! Taip pat neįtikina sena premjerės plokštelė, esą Vyriausybė neturi svertų ir instrumentų paslaugų kainoms paveikti. Tai išsisukinėjimas“, – pažymi R. Budbergytė.

Premjerė I. Šimonytė antradienį pirmą kartą pripažino, kad norint išsiaiškinti rekordinių maisto ir energijos kainų priežastis Lietuvoje, reikėtų išsamesnio tyrimo. Ji sakė, kad tokį tyrimą galėtų atlikti Lietuvos bankas.

I. Šimonytės nuomone, grūdų rinką paveikė Vladimiro Putino dirbtinai sukeltos maisto problemos, o energijos kainų šoką lėmė pasaulinės žaliavų ir energetikos kainos.

Susiję straipsniai

Close