Intriga prieš balsavimą dėl merų rinkimų: neramu dėl konservatorių

Intriga prieš balsavimą dėl merų rinkimų: neramu dėl konservatorių

Artėjant antrajam balsavimui dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo Konstitucijoje, socialdemokratai teigia pastebintys „keistų judesių“ konservatorių stovykloje.

„Ypatingai keistai nuskambėjo vieno įtakingo konservatoriaus pareiškimas, esą merai apskritai nereikalingi, o vadovauti savivaldybėms galėtų tarybos pirmininkai. Artėjant antrajam balsavimui tenka pripažinti, kad konservatoriai lieka neprognozuojami“, – nusivylimo neslepia socialdemokratų Seimo frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis.

Vis dėlto parlamentaras nepraranda vilties, kad už Konstitucijos pataisą dėl tiesioginių mero rinkimų vieningai balsuos visos frakcijos.

Konstitucijos nuostatų pakeitimui reikalingi 94 balsai „už“. Anot E. Sabučio, tai – vienas svarbiausių balsavimų Seimo pavasario sesijoje.

„Iki kitų savivaldos rinkimų liko mažiau nei metai. Erdvės ir laiko manevrams tiesiog nebeliko. Sprendimą privalome priimti ketvirtadienį“, – įspėja socialdemokratas.

Parlamentaro manymu, Seimo nariai turėtų įvertinti ir tai, kad dėl šio balsavimo Lietuvoje laikinai stabdoma nepaprastoji padėtis – viskas tam, kad būtų galima pakeisti Konstituciją ir „pagaliau deramai įteisinti tiesioginius merų rinkimus“.

Todėl konservatorių ir toliau sėjamas dvejones socialdemokratai vertina kaip „politinio nebrandumo“ požymį.

„Visą laiką, nuo pat pirmojo Konstitucijos pataisų priėmimo, kai kurie politikai kryptingai skleidė netiesą, esą procesas Seime stringa, arba dar blogiau – atvirai rėžė, kad merai apskritai nereikalingi savivaldoje“, – pažymi E. Sabutis.

Parlamentaras stebisi, kad tokias žinutes transliavę politikai patys nedalyvavo nei rengiant Konstitucijos pakeitimus, nei rengiant Vietos savivaldos įstatymo pataisas specialioje Seimo darbo grupėje.

„Darbo grupėje priėmėme kompromisinius sprendimus, kuriais buvo atsisakyta steigti naujas vadovaujančias pareigybes, vengiant savivaldoje įteisinti dvivaldystę. Siekėme sukurti tokią įstatyminę bazę, kuri sustiprintų mero instituciją, išlaikytų savivaldos tradicijas ir, svarbiausia, atlieptų rinkėjų lūkesčius“, – teigia E. Sabutis.

Nepaisant konservatorių „paskutinės minutės išsišokimų“, E. Sabutis tikisi, kad Seimas ketvirtadienį „išsiųs aiškią žinutę tiek besiruošiantiems kandidatuoti, tiek savivaldybių gyventojams – meras bus renkamas tiesiogiai. Ir turės daug daugiau svertų vykdyti savo rinkimų pažadus ir politinę programą“.

„Didesnė galia reikš ir didesnę atsakomybę savo rinkėjams. Gyventojai žinos, ką renka, ko tikėtis – ir matys, kaip meras vykdo savo rinkiminius įsipareigojimus. Tvirtesnis, įgijęs realius instrumentus ir labiau atskaitingas rinkėjams – tokį merą jau per kitus rinkimus turėtų galimybę išsirinkti savivaldybių gyventojai“, – linki Seimo narys socialdemokratas E. Sabutis.

Susiję straipsniai

Close