Greitas žvilgsnis į Europos Parlamentą: autorių teisių apsauga, gynybos plėtra ir Lenkijos premjero raginimas

Greitas žvilgsnis į Europos Parlamentą: autorių teisių apsauga, gynybos plėtra ir Lenkijos premjero raginimas

Paskutinė plenarinė sesija prieš Parlamento atostogas buvo pilna diskusijų ir sprendimų.

Balsavome ne tik dėl Europos Sąjungos Mobilumo paketo, kuris yra itin svarbus Lietuvos vežėjams ir tolimųjų reisų vairuotojams, bet ir dėl direktyvos dėl autorių teisių skaitmeninėje rinkoje. Šie teisės aktai per pastaruosius metus sukėlė daug aistrų ir susiskaidymo Europos Parlamente ir, mano nuomone, galutinį balsavimą plenarinėje pasiekė prastai paruošti - nepakankamai išdiskutuoti ir nepakankamai buvo atsižvelgta į situaciją šalyse narėse. Todėl ir pritariau tam, kad dėl šie teisės aktai būtų grąžinti atsakingiems komitetams pakartotiniam svarstymui.

Manau, kad labai svarbu, jog pritarėme Europos gynybos plėtros programai. Sąjunga ketina skirti pusę milijardo eurų bendriems Europos sąjungos valstybių gynybos projektams, skirtiems palydovų, bepiločių orlaivių ir kitų naujoviškų gaminių kūrimui. Naujoji programa leis padidinti gynybos sektoriaus savarankiškumą ir investicijų veiksmingumą, paskatinti naujų technologijų kūrimą. Parama galės būti skiriama nuotolinio valdymo sistemų, palydovinės komunikacijos, bepiločių orlaivių, kibernetinio saugumo, jūrinio saugumo, energijos tvarumo ir kitoms sritims. Ši dalis bus didesnė tuose projektuose, kuriuos plėtos smulkusis ir vidutinis verslas. Įgyvendinti projektą žadama nuo 2021 m. Jam per septynerius metus siūloma skirti 13 mlrd. eurų.

Nusprendėme atnaujinti Europos Parlamento rinkimų aktą nustatydami rinkimų slenkstį, sugriežtindami kovą su dvigubu balsavimu ir sudarydami sąlygas balsuoti internetu. Aktas galioja nuo 1967 m., todėl korekcijos jau buvo būtinos. Valstybėms sudaromos sąlygos leisti balsuoti savo piliečiams, gyvenantiems užsienyje, tačiau kartu numatoma veiksmingiau kovoti su reiškiniu, kai Sąjungos pilietis balsuoja ar iškelia savo kandidatūrą vienu metu keliose valstybėse.

Strasbūre viešintis Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki savo kalboje siūlė kurti saugumo sąjungą, taip pat apginti piliečius nuo pasaulinių korporacijų ir, pasitelkus Europos Sąjungos sanglaudos politiką, mažinti nelygybę. Jo manymu, tokios korporacijos kaip ,,Google” ar ,,Facebook”, turi būti griežtai kontroliuojamos. Jis taip pat kritikavo „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą, primindamas, kad tai politinis projektas, kuris leis Rusijai padidinti įtaką Lenkijos ir kaimyninių šalių, tarp jų ir Lietuvos, ekonomikai. Dauguma parlamento narių kritikavo Lenkijos teismų sistemos pokyčius it smerkė Lenkijos vyriausybės mėginimus konsoliduoti galią.

Nuo 2021 m. pradėsianti veikti naujoji Europos Sąjungos kelionių leidimų sistema užtikrins išankstinę keleivių kontrolę ir užkirs kelią į Sąjungą patekti tiems, kurie gali kelti grėsmę saugumui, taip pat didinti neteisėtos migracijos ar epidemijos riziką. Išankstinė patikra bus taikoma 60 valstybių piliečiams, kuriems nereikalingos ES vizos. Leidimas patekti į Europos Sąjungą galios trejus metus. Jo išdavimas turėtų kainuoti apie 7 eurus.

Susiję straipsniai

Close