G. Paluckas: šiandien turime kovoti už tai, kad negrįžtume į XIX amžių

G. Paluckas: šiandien turime kovoti už tai, kad negrįžtume į XIX amžių

Lietuvoje augančią pajamų ir turto nelygybę galima sumažinti įtraukiant darbuotojus į įmonių pelno dalybas, mokant jiems teisingesnius atlyginimus, teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas (LSDP) Gintautas Paluckas.

Pagal pajamų nelygybę Europa jau pradeda lenkti JAV, atotrūkis tarp turtingiausiųjų ir vargingiausiųjų didėja, dalyvaudamas Tarptautinės darbo dienos minėjime kalbėjo G. Paluckas.

„Šias problemas galima spręsti vieninteliu būdu. Tai yra teisingesnis atlyginimas ir didesnis perskirstymas atlyginimo forma, o ne kapitalo grąža. Matome, kad įmonių pelnai auga greičiau nei darbo užmokestis. Tokia pajamų ir turto nelygybė gimdo socialinę atskirtį, kelių greičių visuomenę. Visa tai kelia įtampas, žadina kraštutines politines jėgas tiek kairėje, tiek dešinėje“, - sakė G. Paluckas.

LSDP pirmininkas taip pat minėjo, kad vis garsėjančios kalbos apie galimą darbo dienų ir valandų ilginimą būtų grįžimas į praeitį, kuomet žmonės buvo išnaudojami.

„Yra balsų, kurie sako, kad mums kažkaip reikia konkuruoti su naujai kylančiomis galiomis, ypatingai Kinija, kuri atvirai šneka apie 12 darbo valandų ir 6 darbo dienų savaitę. Kai kas mano, kad mes, norėdami konkuruoti, turime dirbti daugiau. Tačiau iš tiesų tai būtų grįžimas į XIX amžių, kuomet darbo diena buvo nenormuota ir dėl ko taip sunkiai kovojo daugelio kartų socialdemokratai ir profesinės sąjungos“, - priminė G. Paluckas.

LSDP pirmininko nuomone, konkuruoti besikeičiančioje aplinkoje būtina kitaip – didesniu produktyvumu, didesnėmis investicijomis į šiuolaikines technologijas, žaliąją ekonomiką ir panašiai.

„Todėl šiandien reikia kovoti už tai, kad, nepaisant didelio konkurencinio spaudimo, negrįžtume į XIX-XX a. pradžią, kad neprarastume to, kuo dabar džiaugiamės ir manome, kad tai yra amžinai“, - pabrėžė G. Paluckas.

Valdo Šereikos nuotrauka

Susiję straipsniai

Close