Europos Parlamento socialdemokratai reikalauja ambicingos ES sveikatos programos

Europos Parlamento socialdemokratai reikalauja ambicingos ES sveikatos programos

Europai kovojant su antrąja COVID-19 pandemijos banga, Europos Parlamento (EP) Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas šią savaitę balsavo už ambicingą ir savarankišką sveikatos programą 2021–2027 ES biudžete. Vadinamąją „EU4Health“ programą sudarytų 9,4 mlrd. eur. Socialistams ir demokratams (S&D) tai yra didelis žingsnis link Europos sveikatos sąjungos, kurią jie pasiūlė dar gegužę atsakydami į „COVID-19“ sukeltas grėsmes.

Turėdama 9,4 mlrd. eur biudžetą, remiamą EP narių, „EU4Health“ programa padidintų ES pasirengimą didelėms tarpvalstybinėms sveikatos grėsmėms, sustiprintų sveikatos sistemas kovojant su epidemijomis, taip pat padėtų spręsti ilgalaikius sveikatos apsaugos sistemų iššūkius. Programa taip pat padėtų sumažinti nelygybę sveikatos srityje ir užtikrinti visiems prieinamą ir kokybišką sveikatos apsaugą.

Europos Vadovų taryba, priėmusi susitarimą dėl Europos Sąjungos daugiametės finansinės perspektyvos 2021-2027, iš jos pašalino ypatingai aktualias socialines ir sveikatos programas, tarp jų ir programą „EU4Health“. Europos Parlamentas pareiškė, kad su bet kokiu biudžeto pasiūlymu nesutiks ir nepasiduos Tarybos spaudimui. Pasak europarlamentarų, daugiametis biudžetas privalo atliepti Europos piliečių socialinius ir sveikatos lūkesčius bei prisidėti prie ES žaliosios programos bei skaitmenizacijos tikslų.

„EU4Health“ programa yra ambicingiausia sveikatos programa ES istorijoje. Ji sukurtų tikrą pridėtinę vertę visiems ES piliečiams, sutelkiant dėmesį į sveikatos stiprinimą ir ligų prevenciją bei investicijas į visuomenės sveikatos apsaugos priemones. Tyrimai teigia, kad šių intervencijų investicijų grąža yra 14 eurų už kiekvieną investuotą eurą. Tuo pat metu turėtume sukurti Europos sistemą, skirtą kovoti su neužkrečiamosiomis ligomis, pagerinti pasirengimą būsimoms sveikatos krizėms ir remti mokslinius tyrimus ir jų plėtrą ES", - teigia S&D europarlamentarė ir šešėlinė „EU4Health“ programos pranešėja Sara Cerdas.

Pasak europarlamentarų, daugiametis biudžetas privalo atliepti Europos piliečių socialinius ir sveikatos lūkesčius bei prisidėti prie ES žaliosios programos bei skaitmenizacijos tikslų.

Prasidėjus COVID-19 pandemijai, Europos Parlamento narys, socialdemokratas Juozas Olekas įkūrė EP narių grupę "Už stipresnę sveikatą Europos Sąjungoje", kurios nariai atstovauja 14 ES šalių - narių. Grupės europarlamentarai birželį kreipėsi į Europos Tarybos pirmininką C. Michel bei Europos Komisijos pirmininkę U. von der Leyen, ragindami atkreipti dėmesį į kritinį poreikį stiprinti ES sveikatą.

EP narai taip pat ragino Europos ateities konferencijoje ES lyderius ir piliečių atstovus pradėti diskusijas dėl ES sutarčių atnaujinimo, Europos Sąjungai suteikiant daugiau kompetencijų formuojant sveikatos apsaugos politiką.

„Visi sutinka, kad pasaulis tapo globalus, mes prieš kelis dešimtmečius atvėrėme vienas kitam savo šalių sienas, mūsų kultūros vis artėja viena prie kitos, darbo rinka tapo tarptautine. Kodėl mes vis dar turime kovoti, kad įrodytume, jog sveikatos politika kartu su šiais globalizacijos pokyčiais taip pat turi radikaliai pasikeisti?

Esu įsitikinęs, kad pacientams prieinama aukštos kokybės sveikatos priežiūros politika turi tapti prioritetu, o sveikatos politika - viena iš pagrindinių ES politikos sričių. Mums nebeužtenka paaiškinimų, jog sveikata ES yra holistiškai integruota į visas kitas politikos sritis. Sutinku, kad tai yra nepaprastai reikalinga ir svarbu, tačiau tai dažnai netenka prasmės, jei ši integracija atliekama be centralizuotos ir stiprios sveikatos politikos“, - teigia socialdemokratas J. Olekas.

Susiję straipsniai

Close