G. Paluckas įvertino konservatorių siūlomus mokesčius: tai, ką jie sumanė – neteisinga ir gėdinga

G. Paluckas įvertino konservatorių siūlomus mokesčius: tai, ką jie sumanė – neteisinga ir gėdinga

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas laikosi nuomonės, kad Finansų ministerijos teikiami mokestiniai pasiūlymai „paniekina ir iškraipo teisingumo mokesčių sistemoje idėją".

Pasak G. Palucko, pasiūlytas 3 proc. „solidarumo mokestis", kai nėra suvienodintas iš skirtingų šaltinių gaunamų pajamų apmokestinimas, yra „nieko vertas".

„Tai yra juokingas pasiūlymas. Jis tik imituoja solidarumą, nes žmonės, pajamas gaunantys iš darbo santykių, moka progresinį tarifą. Tą patį galima pasakyti apie visus kitus pasiūlymus. Pasiūlius apmokestinti dovanojimo sandorius, privaloma kalbėti ir apie paveldėjimą, nes tarp artimųjų egzistuoja alternatyvos – arba dovanoti, arba atiduoti per paveldėjimą. Negali vieno apmokestinti, o kito – ne", – pabrėžia socialdemokratas.

G. Palucko teigimu, apie būtinus mokesčių sistemos pakeitimus valdantieji neužsimena.

Jo žodžiais, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto (NT) mokestis dabar labiausiai užgula viduriniosios klasės atstovus, tuo metu labai turtingi asmenys tokio mokesčio nemoka.

„Jie gali sau leisti vieną kartą sumokėti notarui, kuris turimą nuosavybę padalina tarp šeimos narių ir taip mokesčių išvengiama. Bet apie šios problemos sprendimą – tyla", – vertina politikas.

Kita, anot G. Palucko, problema yra ta, kad valdantieji nesulygina pajamų iš visų šaltinių apmokestinimo.

„Mokesčiai turėtų būti taikomi sudėjus visas žmogaus gaunamas pajamas. Neteisinga ir ydinga, kuomet žmonės, pragyvenantys tik iš darbo užmokesčio, mokesčių sumoka daugiau nei tie, kurie yra turtingi, tačiau pajamas gauna iš skirtingų šaltinių", – akcentuoja G. Paluckas.

Komentuodamas pasiūlymus dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), Seimo Ekonomikos komiteto narys siūlo tokios sistemos apskritai atsisakyti. Socialdemokrato teigimu, NPD sistemą būtų galima pakeisti „progresine gyventojų pajamų mokesčio sistema", kuomet minimalioms pajamoms būtų taikoms 0 proc. tarifas.

„NPD sistema yra labai komplikuota – be specialios skaičiuoklės net negali susiskaičiuoti, kiek tau reikės mokėti mokesčių. Ir tai neprisideda nei prie skaidrumo, nei prie didesnės valios mokėti mokesčius. Jeigu mes įdiegtume teisingesnę progresinių tarifų sistemą su keturiais ar penkiais apmokestinimo laipteliais, nelygu žmogaus pajamos, būtų daug sąžiningiau", – tikina G. Paluckas.

Prie mokesčių sistemos teisingumo, socialdemokrato manymu, neprisideda ir pernelyg didelis pridėtinės vertės mokestis (PVM) – Lietuvoje jis siekia 21 proc.

„PVM yra per didelis, ypač bazinėms vartojimo prekėms. Visoje Europoje yra tam tikros išimtys bazinėms prekėms, tačiau Lietuva, panašu, nesiruošia labai turtingų žmonių apmokestinti teisingai. Bet iš visų kitų, taip pat ir gyvenančių iš minimalios algos, atrodo, susirinks viską", – sako politikas.

Vertindamas lig šiol pateiktus valdančiųjų projektus dėl mokesčių, socialdemokratas sako esąs nusivylęs.

„Dėl to – ir gaila, ir apmaudu. Kita vertus – neteisinga ir gėdinga, nes konservatoriai praleidžia progą Lietuvos mokesčių sistemą padaryti teisingesne", – priduria G. Paluckas.

Primename, kad praėjusią savaitę Finansų ministerija paskelbė tris NPD alternatyvas. Pirmąja alternatyva NPD kiltų 60 eurų mažiausiai uždirbantiems. Antruoju siūlymu NPD 37 eurais didėtų visiems, kurių pajamos siekia iki 2 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Trečiuoju – NPD būtų keliamas iki minimalios mėnesinės algos dydžio.

Finansų ministerija trečiadienį taip pat pasiūlė įvesti „solidarumo" mokestį daugiau kaip 150 VDU uždirbantiems asmenims bei dovanų mokestį, apmokestinus didelės vertės dovanas iš artimųjų. Mokestinė riba turėtų siekti tarp 200-500 tūkst. eurų. dovanoms iš tėvų, vaikų ir sutuoktinių bei 100 tūkst. eurų dovanoms iš brolių ir seserų.

Susiję straipsniai

Close