V. Andriukaitis skatina panaudoti ES lėšas kovoje su vėžiu

V. Andriukaitis skatina panaudoti ES lėšas kovoje su vėžiu

Kovoje su vėžiu gydytojai gali išspręsti 20 proc. problemų, visa kita tenka šalies valdžiai, savivaldybėms, verslui, nevyriausybinėms organizacijoms. Taip šiandien Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos onkologų surengtoje konferencijoje pareiškė Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Povilas Andriukaitis. Pasaulinę kovos su vėžiu dieną buvęs Europos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, akcentavo, kad būtina sukurti institucinę sistemą vėžio prevencijai, kad ji padėtų mažinti daugelį vėžį sukeliančių veiksnių aplinkoje ir darbo vietose, skatintų sveiką mitybą bei gyvenseną.

Vakar Europos Komisijos (toliau – EK) vadovė Ursula von der Leyen pranešė apie naują planą, kaip įveikti vėžį. Ketverių metų programose (iki 2025 m. ) vėžio programoms numatyti 4 mlrd. eurų. 2020 m. Europos Sąjungoje (toliau – ES) vėžiu susirgo 2,7 mln. žmonių, o 1,3 mln. liga nuvarė į kapus. Vėžys yra antroji mirties priežastis ES. Mokslininkai teigia, kad, laiku nustačius ligą, 40 proc. atvejų galima išgydyti.

V. Andriukaitis priminė praėjusiais metais Vilniuje gimusią iniciatyvą suburti medikų, mokslininkų, politikų, pacientų bei visuomenės jėgas ir parengti pilotinį projektą, dalinai finansuojamą ES fondų lėšomis. Sveikatos ekspertai, tarp kurių Nacionalinio vėžio instituto, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės, Vilniaus universiteto atstovai, buvę sveikatos ministrai V. Andriukaitis ir Juozas Olekas, pareiškė nusiteikę parengti projektą. Lietuvos medikų iniciatyvą ir pastangas tapti pavyzdžiu kitoms šalims kovojant prieš vėžį teigiamai įvertino EK bei Europos Parlamento vadovai U. von der Leyen ir David Sassoli.

2020 m. Europos Sąjungoje vėžiu susirgo 2,7 mln. žmonių, o 1,3 mln. liga nuvarė į kapus. Vėžys yra antroji mirties priežastis ES.

V. Andriukaičio nuomone, prieš metus parengta Lietuvos inciatyva atitinka vakar paskelbtą ES kovos su vėžiu planą. Jame akcentuojamos pagrindinės ES sveikatos politikos sritys, akcentuojančios prevenciją, rūpinimąsi kiekvienu, bendruomenės įtraukimą, holistinį požiūrį ir mokslo tyrimus. Buvęs ES komisaras teigė, kad ankstyvai diagnostikai ir efektyviam gydymui padėtų jau diagnozuotų įvairių stadijų vėžinių ligų gydymo įstaigų klasteris, t. y. vieninga sistema, kuri sujungtų visas pirminio, antrinio ir tretinio gydymo įstaigas, Nacionalinį vėžio institutą ir referencinius centrus. Onkologinių ligų prevencijos, diagnostikos ir gydymo programai taikomi standartų ir metodikų, gydymo kokybės, prieinamumo, priimtinumo ir tinkamumo reikalavimai. Onkoklasterio sistema taip pat turėti jungti ir paliatyviosios terapijos įstaigas bei bendruomenes. Programoje ketinama bendradarbiauti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA), kurios gretos kasmet išauga 2,5 tūkst. narių. Gyvenimo užribyje esantiems, vėžiu persirgusiems žmonės gali padėti sutelktos visuomenės, bendruomenės, savivaldybių ir gydymo įstaigų pastangos.

Buvęs ES komisaras mano, kad reikia sukurti institucinę sistemą vėžio prevencijai, kad ji padėtų mažinti vėžį sukeliančių veiksnių įtaką aplinkai ir darbo vietoms, skatintų sveiką mitybą bei gyvenseną. V. Andriukaitis priminė prieš 400 metų nuskambėjusią Erazmo Roterdamiečio frazę apie tai, kad „prevencija yra geriau už gydymą“. ES kovos su vėžiu plane skirtingose programose numatyti 4 mlrd. eurų: „Europos horizontų“ („Horizon Europe“) mokslo tyrimams - apie 1 mlrd., skaitmenizavimo (Digital Europe Programme) – 2,75 mlrd., ES sveikatos programos (EU4Health) - 1,25 mlrd. eurų.

Mokslinėje vėžio tyrimų programoje ketinama sutelkti Nacionalinio vėžio instituto, universitetų ir mokslo slėnių pajėgas, kurios kartu galėtų įsijungti į ES mokslo konsorciumų programas. Sveikos gyvensenos, sveikų miestų, aplinkosaugos, taršos mažinimo programose galėtų būti suvienyta ministerijų, savivaldybių, verslo ir nevyriausybinių organizacijų veikla.

Į EK dėl paramos Lietuvos programai kovai su vėžiu gali kreiptis Prezidentas, Vyriausybė arba Seimo pirmininkė. „Sveikatos bendruomenė savo darbą atliko, dabar kamuolys Lietuvos valdžios pusėje“, - kalbėjo V. Andriukaitis.

Susiję straipsniai

Close