Svetlana Grigorian. Ar Palangai reikia Vilniui netikusio paminklo?

Svetlana Grigorian. Ar Palangai reikia Vilniui netikusio paminklo?

Buvusios, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos, Vyriausybės iniciatyva dar praėjusiais metais įvyko konkursas prezidento Antano Smetonos paminklo statybai Vilniaus mieste. Sudaryta paminklo A. Smetonai komisija iš septynių konkurso dalyvių išrinko laimėtoją, Vyriausybė paminklo statybai paskyrė 250 tūkstančių eurų, tačiau pasipriešinus Vilniaus miesto savivaldybei, paminklo statybos Vilniuje taip ir neprasidėjo.

Vilniaus miesto savivaldybė sureagavo į Vyriausybės iniciatyvą ir pasipiktino, kad į sudarytą paminklo prezidento A. Smetonai statybos komisiją nebuvo įtraukti Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. Vilniaus miesto savivaldybės taryba dėl paminklo A. Smetonai net priėmė rezoliuciją, kuria sakoma, kad laimėtoju paskelbtas paminklo projektas nėra tinkamas, todėl prašoma skelbti naują konkursą, o į komisiją įtraukti savivaldybės atstovus.

Savivaldybei iš esmės atsisakant sudaryti galimybes statyti paminklą prezidentui Vilniuje, turėtų būti iš naujo formuojama komisija, į ją įtraukiant Vilniaus miesto savivaldybės atstovus, o laimėtoju pripažintas paminklo projektas, bent jau Vilniuje – nestatomas.

Vyriausybei ir sostinės savivaldybei nesusitarus, paminklo statyboms paskirti pinigai turėtų būti grąžinti į biudžetą, o vis tik, norint pastatyti atrinktą paminklą, jam reiktų ieškoti kitos vietos.

Taip jau nutinka, kad tai, kas netinka sostinei, vietą randa kituose miestuose. Kauno miestas džiaugiasi Vilniui neįtikusia Vyčio skulptūra, o štai Vilniaus miesto atstovams netinkantis prezidento A. Smetonos paminklas gali atsidurti Palangoje.

Jokiu būdu negalima nuneigti prezidento A. Smetonos sąsajų su Palanga. Prezidentas mokėsi ir baigė Palangos progimnaziją, čia dažnai lankydavosi. „Baltoji“ vila tapo prezidentine A. Smetonos vasaros rezidencija, o atvykdavęs į Palangą būdavo visada iškilmingai sutinkamas miesto valdžios.

1920–1921 m. A. Smetona buvo Lietuvos delegacijos Arbitražo komisijos valstybinei sienai su Latvija nustatyti vadovas. Su šiuo klausimu dirbo ir škotų diplomatas Džeimsas Jangas Simpsonas, tačiau, skirtingai nei prezidentas A. Smetona, garsusis diplomatas Palangos miesto pagerbtas labiau. Jo garbei pavadinta viena iš Palangos miesto gatvių.

Jei Palangai išties rūpėtų prezidento A. Smetonos atminimas, pirmiausia turėtų būti inicijuojama, kad bent viena iš Palangos gatvių būtų pavadinta prezidento garbei.

Nepaisant to, kad prezidento A. Smetonos autoritarizmo apraiškos, atėjimas į valdžią perversmo būdų ir pabėgimas iš Lietuvos ją okupuojant sovietams, kelia nemažai ir pagrįstų abejonių, tačiau manau, kad turime diskutuoti dėl prezidento atminimo įamžinimo Palangoje.

Tačiau jokiu būdu Palanga neturi virsti kitiems miestams netinkančių projektų vieta, todėl sprendimus dėl tokių klausimų turime priimti kolegialiai, įvertinę visas aplinkybes ir detales.

Taip pat manau, kad sprendimai dėl istorinės atmintiems įamžinimo neturi ir negali būti priiminėjami vienasmeniškai, nes tai gali jau artimiausiu metu privesti prie noro pasistatyti paminklą pačiam sau.

Susiję straipsniai

Close