Seime – pasipriešinimas A. Dulkio ministerijos planams, kaltinimai diktatu

Seime – pasipriešinimas A. Dulkio ministerijos planams, kaltinimai diktatu

Sveikatos apsaugos ministerijai rengiantis mažinti gydymo įstaigų, socialdemokratai šiandien Seime užregistravo rezoliuciją „Dėl nepritarimo sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkai“, kuria ragina ministeriją sustoti, atsiimti projektus ir pradėti tikras diskusijas su savivalda dėl sveikatos apsaugos sistemos stiprinimo, o ne jos naikinimo.

„Tai, ką Arūno Dulkio vadovaujama ministerija vadina „pokalbiais“ su savivaldybėmis, vykdoma iš galios pozicijų ir labiau panašu į diktatą. Visiškai ignoruodama visus pasiūlymus, ministerija vienašališkai pasitvirtino savo planus“, – Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys, socialdemokratas Eugenijus Sabutis.

„Siūloma naikinti įvairias stacionarias gydymo įstaigas, paprastai sakant, regioninės ligonines.

Manipuliuodama skaičiais, ministerija pasidarė paprastą išvadą: ligoninės – per brangus resursas. Toks kelias – iš pradžių „nukirsti“ ligonines ir tik tada žiūrėti, kuo pakeisti jų teikiamas paslaugas, mums kategoriškai nepriimtinas“, – įspėja E. Sabutis.

Seimo sveikatos reikalų komiteto narė, socialdemokratė Orinta Leiputė priminė Lietuvos Konstitucijos nuostatą: „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus“.

„Skaitant A. Dulkio komandos planus, kyla klausimas, ar neteks keisti Konstituciją. Žmogus ir jo sveikata taps nebe valstybės rūpesčiu, o kiekvieno asmeniniu galvos skausmu, gydytojų pagalbos kokybė priklausys nuo jūsų piniginės dydžio“, – įspėja parlamentarė.

Konservatorių vadovaujama vyriausybė ruošiasi rajonuose uždaryti daugumą chirurgijos, vaikų, akušerinių, terapinių skyrių, o sergantieji bus verčiami keliauti į didžiuosius miestus ieškoti medicinos paslaugų.

„Valdžia skuba „įsisavinti“ apie 800 milijonų europinių pinigų. „Paklusnioms“ savivaldybėms, kurios pačios apsispręs, ką likviduoti, uždaryti, panaikinti, ministerija mainais žada milijonines investicijas. Reformos autoriai neslepia, kad stacionarinių paslaugų paketas (vidaus ligų paslaugos) pacientui bus gerokai mažesnis negu tas, kurį iki šiol teikė ligoninė. Pasiligojusiems gyventojams bus siūloma naudotis „pavėžėjimo paslauga“, nors iki šiol neaišku, kas tą pavėžėjimą organizuos ir apmokės“, – įspėja O. Leiputė.

Socialdemokratų vertinimu, finansinę naštą ketinama užkrauti savivaldybėms.

Gydytojams bus siūloma persikvalifikuoti arba išeiti.

E. Sabučio vertinimu, SAM vizija prieštarauja Lietuvos sveikatos strategijai ir Europos Tarybos rekomendacijoms.

O. Leiputė atkreipia dėmesį į vieną ministerijos projekto punktą, kuriuo gydymo įstaigoms „draudžiama atsisakyti sudaryti sutartį“ su privačiu paslaugų teikėju.

Parlamentarė taip pat pažymi, kad A. Dulkio komandos sumanyta pertvarka skaudžiai palies medicininės reabilitacijos, kurortinio gydymo bei sveikatinimo paslaugas.

„Panašu, kad siekiama likviduoti savarankiškai veikiančias reabilitacines ligonines ir sumažinti reabilitacijos paslaugų teikimą sanatorijose. Po pilvo operacijos ar sudėtingesnės kojos traumos senam ligotam žmogui kasdien atvykti į procedūras bus neįmanoma, o laukimas tarp procedūrų bus varginantis.

Akivaizdu, kad reformos dėmesio centre – tikrai ne pacientas ir jo sveikata, o pinigai ir taupymas ligonių sąskaita. Reabilitaciją valdžia gali atiduoti bet kam, net ir toms įstaigoms, kurios neturi nei įrangos, nei specialistų, nei patirties.

Pacientai po infarkto, insulto, išvaržos, onkologinės ligos ir kitų sunkių ligų nebegalės tikėtis reabilitacijos sanatorijoje, kur viskas pasiekiama vietoje ir kur galima gauti visą būtiną pagalbą. Ar tokie pacientai pajėgs atvykti kasdien procedūroms į miesto ligonines?“ – klausia Seimo narė socialdemokratė O. Leiputė.

A. Dulkio vadovaujamos ministerijos planuose – Abromiškių ir Palangos reabilitacijos ligoninių, vaikų sanatorijos „Palangos Gintaras“, Birštono „Tulpės“ sanatorijos „pertvarka“.

Susiję straipsniai

Close