Socialdemokratas A. Sysas: milijoninius ministerijų konkursus toliau laimi įsipareigojimų nevykdanti įmonė

Socialdemokratas A. Sysas: milijoninius ministerijų konkursus toliau laimi įsipareigojimų nevykdanti įmonė

Ketvirtadienį Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas spaudos konferencijoje pasidalijo informacija, kurią rinko 3 metus: anot parlamentaro, ministerijų konkursus, susijusius su informacinių sistemų diegimu, laimi įmonė, kuri nevykdo savo įsipareigojimų ir yra įtraukta į nepatikimų paslaugų teikėjų sąrašą.

„Tačiau tai jai nesutrukdė neseniai laimėti 50 mln. vertės projekto konkursą, nors ji nesugebėjo laiku ir tinkamai įvykdyti 1 mln. vertės projekto.

Mūsų valdžios institucijos perka paslaugas iš nepatikimų įmonių, o po to ilgai ir nuobodžiai pratęsinėja projektus, dar ir primokėdamos, bet negaudamos jokių rezultatų“, – sako A. Sysas.

Pasak parlamentaro, įmonės „Proit“ užvilkintas projektas svarbus visos Lietuvos žmonėms, nes turėjo būti sukurtos el. paslaugos, kad būtų palengvintas savivaldybių socialinės rūpybos skyrių darbas.

„Juk žinome: kai tik ateina ruduo, prasideda šių skyrių apgultis. Daugelį darbų ir funkcijų jau seniai reikėjo skaitmenizuoti. Socialinių paslaugų šeimoms informacinė sistema dažnai „užlūždavo“, todėl nuspręsta ją modernizuoti“, – primena socialdemokratas.

„Pasidomėjau vienu projektu, kuris buvo pasirašytas 2021 m. lapkritį. Jo vertė buvo beveik 1 mln. Jis turėjo būti baigtas iki 2023 m. vidurio.

Įmonė „Proit“ turėjo sukurti 14 naujų el. paslaugų, modernizuoti 13 esamų el. paslaugų – ir dar daug visko padaryti. Likus keliems mėnesiams iki projekto pabaigos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) man atsakė: paslaugų teikėjas vėluoja, skaičiuojame delspinigius“, – pasakoja A. Sysas.

Pasiteiravęs savivaldybėse, ar jau įdiegtos žadėtos paslaugos, parlamentaras sulaukė tik neigiamų atsakymų.

„Projektas buvo kelis kartus pratęstas, įmonei mokami pinigai. Prieš naujus metus pasižvalgęs po Finansų ministerijos puslapį, aptikau, kad projektas neva baigtas ir išmokėta didesnė suma nei buvo numatyta iš pradžių...

Kai paklausiau, kodėl vykdomi papildomi išmokėjimai, nors įmonė nevykdo įsipareigojimų, sulaukiau atsakymo: tai konfidencialu“, – stebisi A. Sysas.

Konkursų čempionė

Socialdemokrato žiniomis, ši įmonė yra laimėjusi ne vieną SADM konkursą. O 2023 m. ji laimėjo 50 mln. eurų vertės Susisiekimo ministerijos konkursą.

„Kaip čia atsitinka, kad įmonė, kuri laiku neįvykdė milijono vertės projekto, tik pinigėlius „įsisavino“, dabar laimi 50 kartų didesnį projektą? Kur žiūri priežiūros institucijos?

Paklausiau asmeniškai I. Šimonytės: kodėl Vyriausybės strateginius sandorius tikrinanti komisija lyg niekur nieko paskelbė UAB „Proit“ konkurso nugalėtoja, nors įmonė įtraukta į nepatikimų paslaugų teikėjų sąrašą? Premjerė atsakė, kad komisija tikrina sandorius tik tada, kai reikia“, – stebisi socialdemokratas.

„Gaila mokesčių mokėtojų pinigų. Neatliktus darbus atlieka ministerijos papildomai samdomi IT specialistai.

SADM triūsiančių IT specialistų skaičius nuo 2021 m. išaugo daugiau nei dvigubai. Kur neišaugs, kai tiek svetimų įsipareigojimų reikia vykdyti“, – komentuoja Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcijos narys Algirdas Sysas.

 

Close