Socialdemokratai kreipiasi į A. Verygą: morale besidangstantys politikai rizikuoja jaunų merginų sveikata

Socialdemokratai kreipiasi į A. Verygą: morale besidangstantys politikai rizikuoja jaunų merginų sveikata

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą reikalaudama, jog į kompensuojamų vaistų sąrašą būtų grąžintos mini hormoninės spiralės 15-20 m. amžiaus merginoms.

Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo sprendimo iš kompensuojamų vaistų gretų išbraukti preparatą „Levonorgestrel" ir nematant jokių A. Verygos žingsnių siekiant pagelbėti su neplanuotu nėštumu susiduriančioms jaunoms merginoms, socialdemokratai ragina nesislėpti už tariamos moralėsremtis mokslu bei realia padėtimi, rašoma kreipimesi.

„Neplanuotas nėštumas ir lytiškai plintančios ligos, ypač jauname amžiuje, yra realybė. Net jei kažkam nepatinka jaunimo gyvenimo būdas, paauglių nėštumai ir gimdymai turėtų nepatikti dar labiau. Jei norime sumažinti jų skaičių, būtina imtis praktinių ir mokslu grįstų priemonių, užtikrinti galimybes apsisaugoti",  teigia LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Privertę sveikatos apsaugos ministrą atšaukti aptartą, moksliniais duomenimis ir praktika pagrįstą sprendimąmorale prisidengiantys politikai neatsakingai stumia jaunas merginas ir moteris, stokojančias lėšų kontracepcijai, į nesaugius lytinius santykius, neplanuotą nėštumą ir ankstyvą gimdymą

Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kasmet atliekama iki 5 tūkst. abortųproc. iš jų atliekami merginoms iki 19-kos metų. Visa tai reiškiakad abortai vis dar yra suprantami kaip šeimos planavimo priemonė, o kontraceptinių priemonių kaina daugeliui neįkandama.

Todėl, anot G. Palucko, vertinti situaciją reikia vadovaujantis faktais, o ne pastumti problemą po kilimu".

„Kasmet dėl nėštumo ar gimdymo apie 100 jaunų merginų yra priverstos nutraukti mokslus, šimtams dramatiškai keičiasi gyvenimo planai. Ankstyvas gimdymas ženkliai padidina skurdo ir nedarbo riziką. Matydami tokius skaičiusturime šiuos dalykus spręsti ir padėti jauniems žmonėms", – įsitikinęs LSDP pirmininkas.

Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė Dovilė Šakalienė pažymi, kad pagal paauglių nėštumų skaičių lenkiame didžiąją dalį Europos Sąjungos (ES) valstybių, tarp jų – ir itin religingas.

„Mokslininkų duomenimis, daugiau nei trečdalis Lietuvos moksleivių turi lytinių santykių, pagal paauglių nėštumų skaičių lenkiame 18 ES šalių. Lietuvoje – tris kartus daugiau pastojusių paauglių nei katalikiškoje Italijoje ir beveik dvigubai daugiau nei Airijoje.

Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kasmet atliekama iki 5 tūkst. abortųproc. iš jų atliekami merginoms iki 19-kos metų.

Akivaizdu, kad radikaliai konservatyvių grupių spaudimas riboti kontracepcijos ir lytinio švietimo prieinamumą yra priešingas viešajam interesui. Visa tai riboja jaunų, finansiškai pažeidžiamų merginų ir moterų teises į kokybišką, kompensuojamą lytinės sveikatos ir reprodukcinių teisių apsaugą.

Privertę sveikatos apsaugos ministrą atšaukti aptartą, moksliniais duomenimis ir praktika pagrįstą sprendimąmorale prisidengiantys politikai neatsakingai stumia jaunas merginas ir moteris, stokojančias lėšų kontracepcijai, į nesaugius lytinius santykius, neplanuotą nėštumą ir ankstyvą gimdymą",  akcentuoja D. Šakalienė.

Primename, kad gegužės 13 dieną socialdemokratų iniciatyva buvo parengtas ir išplatintas viešas kreipimasis į sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą.

Jame pabrėžiama, kad vėl dedamas žingsnis atgal 15-20 m. amžiaus merginų lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių užtikrinimo srityje.

Kreipimąsi pasirašė politinių partijų lyderiai, Seimo nariai, žmogaus teisių aktyvistai, mokslininkai bei žinomi medikai, dirbantys akušerijos-ginekologijos srityje.

Kreipimasis į ministrą A. Verygą – čia.

Susiję straipsniai

Close