Socialdemokratai apie valstybės tarnybos pertvarką: konservatoriai ruošia sau vietas, jei pralaimėtų rinkimus

Socialdemokratai apie valstybės tarnybos pertvarką: konservatoriai ruošia sau vietas, jei pralaimėtų rinkimus

Valdantiesiems užsimojus nepaprastai sustiprinti valstybinių įstaigų vadovų galias bei supaprastinti darbuotojų priėmimo ir atleidimo tvarką, socialdemokratai įtaria, kad konservatoriai ruošiasi „juodai dienai“.

Pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje Seimo nariai socialdemokratai Kęstutis Vilkauskas, Algirdas Sysas ir Valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė valdančiųjų skubinamą reformą vadino valstybės tarnybos naikinimu.

„Pertvarka palies bemaž 27 tūkst. valstybės tarnautojų. Jiems trumpės atostogos, didės krūviai, neliks socialinių garantijų, atlyginimai bus „įšaldyti“. Tuo tarpu vadovų galios neregėtai didinamos: jie patys ir darbuotojus atsirinks, ir krūvius nustatys, ir atlyginimą skirs“, – stebisi K. Vilkauskas

Anot parlamentaro, didindami vadovų galias, konservatoriai galimai siekia „rezervuoti“ vietas „saviems“,  kad „dieną X“ galėtų „atlaisvinti vietas“.

„Kas galėtų paneigti galimybę, kad konservatoriai šitaip ruošiasi „juodai dienai“, jeigu pralaimėtų rinkimus?“ – klausia K. Vilkauskas.

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas įspėja, kad socialinių garantijų naikinimas valstybės tarnautojams – labai pavojingas žingsnis.

„Konservatoriai turėtų mušdamiesi kumščiais į krūtinę prisipažinti, kad iš esmės siūlo naikinti valstybės tarnybą. Jeigu norime turėti tvarų, stabilų viešąjį sektorių, žmonės turi turėti garantijas. O dabar valstybines įstaigas norima paversti savotiškais „uabais“, viskas – vadovams, o paprastiems tarnautojams – nieko“, – pabrėžia A. Sysas.

Valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė įsitikinusi, kad siūloma reforma atvers naujas galimybes nepotizmui ir „švogerizmui“.

„Didmiesčiuose, o ypač rajonuose, nepotizmas tiesiog klesti, dirbti priimami draugai, giminės ir artimieji, o vadovai dažnai renkasi per „myliu/nemyliu“ prizmę“, ­– apie pasekmes įspėja I. Petraitienė.

Socialdemokratai primena, kad dar per 2008 m. krizę valstybės tarnautojams sumažinus darbo užmokestį, kuris skaičiuojamas pagal bazinį dydį, tuomet buvusio lygio tarnautojų alga nepasiekė iki šiol, nors praėjo jau 15 metų. Tuo metu kituose sektoriuose algos pakilo net keliolika procentų.

„Valstybės tarnyba „susitraukė“, kas nori ten dirbti? Jeigu bus įgyvendinta siūloma valstybės tarnybos „uabizacija“, tai nuo objektyvaus darbo apmokėjimo bus pereita prie subjektyvaus, viską spręs vienvaldis vadovas. Profsąjungos pas mus neturi tokių galių kaip darbuotojų organizacijos kitose Europos šalyse, o darbuotojo žodis apskritai nieko nereiškia. Darbo stažo nelieka, taigi lieka tik „laukiniai“ darbo santykiai“, – socialdemokratų susirūpinimą apibendrina A. Sysas.

I. Petraitienė nesutinka su Ingridos Šimonytės patarėjo, buvusio Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko, dabar atsakingo už šią reformą, mintimi, kad „viešasis sektorius pribrendo gyventi pagal privataus sektoriaus taisykles“.

„O galbūt yra atvirkščiai? Privačiame sektoriuje dabar siūlomos prastesnės sąlygos ir garantijos nei viešajame sektoriuje?“ – klausia I. Petraitienė.

Susiję straipsniai

Close