Socialdemokratai – apie mokesčių reformą: socialiai neteisinga, teikiama per vėlai

Socialdemokratai – apie mokesčių reformą: socialiai neteisinga, teikiama per vėlai

Vertindamas Finansų ministerijos pristatytas mokesčių reformos gaires, Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas sako, kad namų darbai vis dėlto nebuvo atlikti: reforma vėluoja, o blogiausia – ji pamina socialinio teisingumo principus, mat sukuria aibę išlygų daugiausiai uždirbantiems asmenims.

„Mokesčių sistema turi pasižymėti trimis principais. Ji turi būti paprasta, ji turi būti socialiai teisinga, ji turi papildyti mūsų biudžetą tiek, kad galėtume sklandžiai padengti viešąsias paslaugas. Kol kas visų šių principų reformos pasiūlymai neatitinka“, – vertina G. Paluckas.

Anot Seimo nario, reforma galėtų būti socialiai jautresnė, jeigu būtų kreipiama daugiau dėmesio vartojimo mokesčių peržiūrai, vengiama mokestinių nuolaidų daugiau uždirbantiems.

„Siūlomoje mokesčių reformoje yra daug skylių. Nėra vartojimo mokesčių, pavyzdžiui, akcizų, peržiūros. Juk tai – mokesčiai, kurie tiesiogiai gula į mažiausias pajamas gaunančių asmenų biudžetus. Mes matome nuolaidas daugiausiai uždirbantiems asmenims, t. y. ruošiamasi naikinti didžiausią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą ir įvesti mažesnius. Nors ir naikinama GPM lengvata turtingiems asmenims, kaupiantiems trečiuosiuose pensijų pakopos fonduose, tuo pat metu yra atidaroma investicinė sąskaita, kuri kompensuos jiems visas netektis ir nuostolius“, – sako G. Paluckas.

Parlamentaras kritiškai vertina Finansų ministerijos sprendimą palikti galimybę juridiniams asmenims išsisukti nuo pelno mokesčio.

„Yra paliekama galimybė juridiniams asmenims piktnaudžiauti, kuomet, pasiekę 300 000 EUR pajamų ribą, šie steigia naujas įmones ir taip išvengia pelno mokesčio. Dėl šios „landos“ Lietuvos mokesčių sistema jau ne kartą buvo kritikuojama tarptautinių finansų institucijų“, – primena G. Paluckas.

Seimo narys stebisi, kodėl lig šiol nėra sprendžiama piktnaudžiavimo verslo liudijimais problema.

„Ir vėl ignoruojama įsisenėjusi manipuliavimo verslo liudijimais problema. Neretai su verslo liudijimais yra teikiamos paslaugos įmonėms, išvengiami mokesčiai ir tokiu būdu iškraipoma konkurencinė aplinka“, – pažymi G. Paluckas.

Socialdemokratų vertinimu, siūlomi nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimai – įrodymas, kad ši reforma yra per daug sudėtinga, neefektyvi: vėl „lipama ant grėblio“, nes taikomi įvairūs įverčiai, medianos ir pan. – tai komplikuoja sistemą, patiems žmonėms neįmanoma susiskaičiuoti, kiek jiems reikia mokėti mokesčių.

Anot socialdemokratų, Lietuvoje būtų teisinga taikyti visuotinį mokestį, kuris veiktų panašiu principu kaip žemės mokestis.

„Visuotinis mokesčių principas – teisingesnis kelias. Jį būtų galima taikyti panašiai kaip žemės mokestį. Šis mokestis turėtų būti nedidelis, visuotinis. Taip galėtume surinkti didesnes lėšas ir investuoti jas į savivaldybių infrastruktūrą, į viešąsias paslaugas, į visų mūsų gerovę“, – įsitikinęs G. Paluckas.

 

LR Seimo kanceliarijos nuotr.

Close