Mokesčių reforma: keli papildomi eurai žmonėms – tik priedanga

Mokesčių reforma: keli papildomi eurai žmonėms – tik priedanga

Socialdemokratai negali pritarti daugeliui mokesčių sistemos pertvarkos siūlymų. Valdančiųjų skubiai stumiamuose įstatymų projektuose užprogramuotos finansinės grėsmės – neužtikrinamas viešojo sektoriaus finansavimas: pritrūks lėšų lopšelių-darželių, mokyklų, gydymo įstaigų, kelių, viešojo transporto  išlaikymui ir plėtrai. Jau dabar vyriausybė negeba sulaikyti iš Lietuvos emigruojančių gydytojų, slaugytojų, dėl  mažų atlyginimų kenčia socialiniai, kultūros darbuotojai, mokytojai, mokslininkai.

„Lieka neatsakyta, iš ko ateinančius trejus metus didinsime bazinę pensiją, nuo krizės beveik nepakeltas algas; ligoninių, bibliotekų, senelių namų išlaikymą? Kaip asfaltuosime žvyrkelius? Mėgstame lygintis su Airija, kuri garsėja mažais mokesčiais. Bet norėdami tokių mažų mokesčių, dažnai  nesusimąstome, kad ten paslaugos privatizuotos – bet koks vizitas pas gydytoją kainuoja nuo 60 eurų, o, pavyzdžiui, nors mokslas ir nemokamas, su mokslu susijusios paslaugos kainuoja apie 2500 eurų per metus”, – sako socialdemokratė Rasa Budbergytė.

Mokesčių reformos siūlymuose vyriausybė siekia mažinti darbo jėgos apmokestinimą ir ketina didinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD), išplėsdama jo taikymo apimtį iki 2,5 VDU per trejus metus. Iš to lyg ir gautų eurais apčiuopiamą naudą dirbantys piliečiai. „Į rankas” jiems nubyrėtų 10 -20 eurų. Tačiau biudžetui tai sudarytų 1,6 mlrd. eurų nuostolį, kurį netrukus pajustume visi – ieškodami privačių mokamų gydymo paslaugų, samdydami aukles ir korepetitorius vaikams, negalėdami patogiai naudotis viešuoju transportu, keliais ir pritrūkdami kitų viešųjų paslaugų, net ir tų, kurias mums nemokamai garantuoja Konstitucija.

„Valdančiųjų siūlymuose – finansiškai nepagrįsti biudžeto praradimai, nesuderinti su patvirtintais biudžeto rodikliais. Žmonėms palikti keli eurai nuo mokesčių tampa priedanga atsiveriančiai skylei biudžete, kuri reikš didesnes eiles gydymo, švietimo įstaigose, mažesnes galimybes didinti medikų, mokytojų, socialinių darbuotojų ir kitų biudžetininkų algas”, – teigia Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

„Socialdemokratų frakcija Seime ketina naudoti visas teisėtas priemones, kad tokie žmonių gyvenimą bloginantys įstatymai neišvystų dienos šviesos“, – sako socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Vyriausybė nesiryžo progresiniais mokesčiais apmokestinti visų pajamų ir taip sumažinti pajamų nelygybę Lietuvoje. Kitaip tariant, kad gaunantys dideles ir labai dideles pajamas solidariai prisidėtų prie didesnio socialinio teisingumo. Valdantieji nepasinaudojo ir galimybe vykdyti nuolat ES Tarybos prikišamas rekomendacijas Lietuvai plėsti mokesčių bazę daugiau apmokestinant dideles pajamas, ypač iš kapitalo grąžos.

Susiję straipsniai

Close