J. Olekas pasirašė kreipimąsi dėl galimo ES – JK išstojimo susitarimo pažeidimo

J. Olekas pasirašė kreipimąsi dėl galimo ES – JK išstojimo susitarimo pažeidimo

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Jungtinė Karalystė artimiausiomis dienomis ruošiasi pateikti vidaus rinkos įstatymo projektą, kuris reikštų tam tikrų Protokolo dėl Airijos / Šiaurės Airijos sąlygų nepaisymą.

Svarbi išstojimo susitarimo, pasirašyto praėjusiais metais, dalis numato, jog Šiaurės Airija liktų Europos Sąjungos bendrosios rinkos dalimi, taip nesukuriant rinkos sienos tarp Airijos bei Šiaurės Airijos, t. y. toliau leidžiant laisvą judėjimą tarp Europos Sąjungos ir Šiaurės Airijos. „Financial Times“ paskelbtame straipsnyje nurodoma, kad Jungtinė Karalystė planuoja priimti teisės aktus, kurie nepaisytų šio susitarimo ir skirtų valstybės dotacijas rinkai, įskaitant ir Šiaurės Airiją, taip pat, nesukurtų reikalingų pasienio patikrų tarp Šiaurės Airijos bei Didžiosios Britanijos.

Šis Jungtinės Karalystės žingsnis reikštų, jog prekės laisvai galėtų judėti ir iš Šiaurės Airijos į Didžiąją Britaniją, t. y. JK netiesiogiai vis dar liktų ES bendrosios rinkos dalimi, nepaisydama egzistuojančio rinkos reguliavimo. Šio susitarimo nepaisymas taip pat reikštų, kad Šiaurės Airija negalėtų likti ES bendrojoje rinkoje, o ES pasienio patikrų perkėlimas į Šiaurės Airijos ir Airijos pasienį paaštrintų ilgametį konfliktą, iškeltų grėsmę 1998-aisiais sudarytam Didžiojo penktadienio taikos susitarimui.

Toks Jungtinės Karalystės žingsnis ne tik pažeistų tarptautinę teisę, bet ir vėl iškeltų sudėtingus klausimus, susijusius su visos salos ekonomikos išsaugojimu ir „kietos“ sienos vengimu Airijoje. Be to, vykstant deryboms dėl būsimų santykių kyla rimtų abejonių dėl Jungtinės Karalystės, kaip patikimos partnerės, reputacijos.

Dėl šių priežasčių europarlamentaras J. Olekas pasirašė laišką (inicijuotą EP nario Barry Andrews, „Renew“, Airija), skirtą Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojui M. Šefčovičiui, ES ir JK jungtinio komiteto pirmininkui. Kreipimesi prašoma paaiškinimo, kaip Komisija reaguotų į galimą išstojimo sutarties nuostatų pažeidimą ir užtikrinimo, kad bet koks susitarimas dėl būsimų santykių priklausytų nuo to, ar JK visapusiškai įgyvendins pasitraukimo susitarimą, įskaitant Protokolą dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

Laiške rašoma:

Gerbiamasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojau Šefčovič,

Su dideliu susirūpinimu atkreipiame dėmesį į „Financial Times“ (rugsėjo 6 d.) straipsnį, kuriame nurodoma, kad JK artimiausiomis dienomis pasiūlys teisės aktą dėl vidaus rinkos, kuris reikštų kai kurių išstojimo sutarties sąlygų ir Protokolo dėl Airijos / Šiaurės Airijos dėl valstybės pagalbos ir muitinės procedūrų Šiaurės Airijoje nepaisymą. Tai ne tik pažeistų tarptautinę teisę, bet ir vėl iškeltų sudėtingus klausimus, susijusius su visos salos ekonomikos išsaugojimu ir kietos sienos vengimu Airijoje. Be to, vykstant deryboms dėl būsimų santykių kiltų rimtų abejonių dėl JK kaip patikimos partnerės reputacijos.

Komisija teigė, kad pasitraukimo susitarimo ir Protokolo dėl Airijos / Šiaurės Airijos įgyvendinimas tebėra esminė bet kokių būsimų santykių sąlyga. Tuo remiantis klausiame:

1. Ar Komisija paprašė paaiškinimų dėl JK ketinimų pateikti šį įstatymą?
2. Kokių veiksmų imtųsi Komisija, jei bus nustatyta, kad JK pažeidžia savo įsipareigojimus pagal Protokolą dėl Airijos / Šiaurės Airijos?
3. Kaip Komisija užtikrins, kad bet koks galimas susitarimas dėl būsimų santykių priklausytų nuo to, ar pilnavertiškai ir teisingai įgyvendinamas pasitraukimo susitarimas, įskaitant Protokolą dėl Airijos ir Šiaurės Airijos?

Nekantriai laukiame Jūsų atsakymo šiuo skubiu Airijos ir ES klausimu.

Susiję straipsniai

Close