Įspėja Vyriausybę neprievartauti žmonių dėl elektros tiekėjų: iškreipiama rinka, paminamos žmogaus teisės

Įspėja Vyriausybę neprievartauti žmonių dėl elektros tiekėjų: iškreipiama rinka, paminamos žmogaus teisės

Palaikydami vartotojų organizacijų kreipimąsi į valdžios institucijas, socialdemokratai sako, kad dar ne vėlu atidėti elektros tiekėjo pasirinkimo terminą – ir net iš esmės persvarstyti liberalizacijos tikslus.

„Žmonės prievartaujami rinktis tiekėją esą tam, kad didėtų konkurencija. Konkurencijos dėl to tikrai nepadaugės. Vartotojams naudinga, jei rinkoje yra stiprus visuomeninis tiekėjas, o kiti tiekėjai stengiasi jį nukonkuruoti“, – pažymi Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotoja socialdemokratė Rasa Budbergytė.

Anot parlamentarės, tarp nepriklausomų tiekėjų jokios realios konkurencijos nėra: jie tėra elektros pardavėjai, o ne gamintojai. Vieno ekonomisto žodžiais, „nepriklausomi tiekėjai“ skiriasi tik savo interneto svetainių dizainu.

„Apmaudu, kad buvo taip iškreipta nuostata, jog vartotojams būtina užtikrinti galimybę pasirinkti tiekėją. Dabar žmonės verčiami „rinktis“ aklai, dargi grasinant atjungti nuo elektros tinklo! Tai pasityčiojimas iš ES teisės“, – piktinasi parlamentarė ir sako nesuprantanti, kodėl nepasirinkusiems vadinamojo nepriklausomo tiekėjo grasinama taikyti 25 proc. baudą ir infrastruktūros mokestį.

R. Budbergytė pabrėžia, kad toks valdžios elgesys, kai žmonės „ujami ir bauginami“, atrodo ypač nejautrus dabartinėje situacijoje, kai Vakarų šalys siekia mažinti priklausomybę nuo rusiškos energijos, o tai veikia kainas.

„Kainų šoką kenčiantys žmones stumiami rizikuoti, aklai „rinktis“. Joks išprievartautas pasirinkimas žmonėms nėra ir negali būti naudingas. Vyriausybė dabartinėje situacijoje kaip tik turėtų rūpintis visuomeninio tiekėjo padėtimi ir paslaugų kokybe“, – įsitikinusi R. Budbergytė.

Parlamentarė primena, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba tiria įtartiną „Ignitis“ kainodarą.

Socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas sako Vyriausybės sprendimuose pasigendantis logikos.

„Kodėl reikėtų žmones iš visuomeninio tiekėjo, kur kainos reguliuojamos ir siekia apie 16 centų už kilovatvalandę, varyti pas nepriklausomus tiekėjus, kur kainos – apie 30 centų, o tada taikyti kompensaciją, kuria grąžinami 23 centai?“ – stebisi G. Paluckas.

Socialdemokratai parengė įstatymo pataisas, kuriomis siūlo visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas yra ne mažesnis kaip 1 000 kWh, nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą atidėti iki 2023 m. sausio 1 d., likusiems – iki 2023 m. liepos 1 d.

Susiję straipsniai

Close