Ž. Garšva. „Mes tą jų valią nusipirksim!“ Ar V. Matijošaitis gali nupirkti Jūsų balsą?

Ž. Garšva. „Mes tą jų valią nusipirksim!“ Ar V. Matijošaitis gali nupirkti Jūsų balsą?

Dar pamenate šį Visvaldo Matijošaičio pareiškimą? Po rinkimų visagaliu pasijautęs savivaldybių asociacijoje jis stojo prieš kitų miestų merus ir pamokė juos demokratijos pagrindų. Šiuolaikinės Kauno demokratijos. Tada pirmą kartą garsiai nuskambėjo V. Matijošaičio svajonės prie Kauno miesto prijungti Kauno rajoną.

Kilo nemažas skandalas. Tik kas pasikeitė?

Gal gyventojų norai? O kam jie įdomūs, jeigu V. Matijošaitis nutarė, kad turi būti kitaip.

Po pareiškimo apie „gyventojų valios nupirkimą“ praėjo vos trys mėnesiai. Ir Kauno miesto meras žengė antrą žingsnį – pradėjo sukti projektą apie Kauno gyventojų apklausą. Į šį žaidimą jis mėgina įtraukti net ir Vidaus reikalų ministeriją.

Kas tai? Cinizmas ar labai gerai apgalvota strategija?

O gal tai tolimesnis V. Matijošaičio žaidimas su valdančiaisiais „valstiečiais“?

Taip jau sutapo, kad neseniai namą prie Kauno marių iš savo įmonės nusipirko Ramūnas Karbauskis. Ką tik viešai buvo pristatytas ir auksu dekoruotas V. Matijošaičio dvaras. Taip pat Kauno rajone, Kasčiūniškėse.

Beje, netgi gana vienodai, abu negalėjo išvengti skandalų. V. Matijošaitis, pasirodo, įrenginėdamas savo naująjį dvarą, nugriovė du  kultūros vertybių registre įrašytus pastatus. Lengva ranka. Pažiūrėsime, ar paveldo sergėtojai su meru bus tokie pat principingi, kaip su visais kitais.

Taip, sutapimų gali būti visokių.

Matysime, kiek „valstiečiai“ padės V. Matijošaičiui plėsti savo „imperijos“ teritoriją. Kaune jau tikrai gana mažai sklypų, kuriuos galima gudriai perbraižyti ir pirmumo teise perleisti sūnums.

Kauno rajono teritorijos kur kas didesnės. Yra kur pamojuoti, panašu, godžia šeimos verslo ranka. Juolab mero sūnaus Šarūno Matijošaičio įmonei, kaip skelbė DELFI, puikiai sekasi laimėti Kauno miesto savivaldybės kontroliuojamų įmonių viešuosiuose pirkimuose.

Be abejo, ir kitos smulkmenos svarbios. Pavyzdžiui, jeigu Kauno miesto meras nutartų deklaruoti savo gyvenamąją vietą naujajame savo dvare Kauno rajone, jis prarastų mandatą. Nes miesto ar rajono politikas privalo būti „deklaruotas“ toje savivaldybėje, kurioje jis yra išrinktas.

Įdomu tik, ar kauniečiai ir šį mero akibrokštą priims taip pat ramiai, kaip ir visus kitus.

Nejaugi Kauno miestas pasmerktas merų kėdėse turėti asmenis, kurie greitai tampa pajuokos objektais?

Ir už ką? Už debesėlį tuščių pažadų. Beje, antroji V. Matijošaičio kadencija jau nebėra tokia teigiamai aistringa, kaip pirmoji. Žmonės jau mato urmu asfaltuotų gatvių broką, jau jaučia grėsmę, kuri kyla iš vienvaldžio lyderio savivaldybėje.

Beje, toks mero ir jo svitos elgesys neprasprūsta ir pro rinkėjų akis – V. Matijošaičio palankus vertinimas krenta. Kaip parodė naujausi „Baltijos tyrimai”, V. Matijošaičio reitingas per pastaruosius pusę metų sumenko 16 procentinių punktų.

Bendruomenių interesai V. Matijošaičiui, atrodo, lygūs nuliui, jeigu tik jie netinka mero šeimos interesams.

Taip ir šiuo atveju – akivaizdu, kad Kauno rajone nėra nė vienos seniūnijos, kuriai patiktų toks Kauno mero sprendimas.

Liūdnai atrodo ir procedūros, kurių ėmėsi V. Matijošaitis. Jo tarybos nariai jau nubalsavo už rajono prijungimą prie miesto…

Tačiau norėtųsi paklausti ne tik Kauno rajono gyventojų, ar jie nori tapti Kauno miesto dalimi. Būtų gerai to paties paklausti ir kauniečių.

Ar jie supranta, ką reikštų toks prijungimas? Mero teiginiai apie tai, kad rajono gyventojai neva neteisėtai naudojasi miesto gerbūviu taip pat niekiniai. Finansavimas keliauja paskui vaikus, apie mediciną taip pat kalbėti nėra ko. Kauno klinikos seniai yra regiono ar net visos šalies žmonių įstaiga.

Tad ko siekia meras?

Mums tai pradeda atrodyti panašu į autoritarų pamėgtą stilių. Kai nebemoki sutvarkyti namų, savo gimtosios šalies, pradedi dairytis, ką atimti iš kaimynų.

Kyla daug aistrų, daug triukšmo. Daug diskusijų. O betvarkė namuose pasitraukia į antrą planą.

Ar ne to siekia V. Matijošaitis? Kauno rajono „užkariavimu“ pridengti savo išsikvėpusią politiką mieste?

Tik kas tada laukia Kauno ir jo žmonių?

Susiję straipsniai

Close