Vyriausybei išplatinus naują obligacijų emisiją, opozicija klausia, kodėl ji neskirta gynybai

Vyriausybei išplatinus naują obligacijų emisiją, opozicija klausia, kodėl ji neskirta gynybai

Vyriausybei pradėjus platinti naują taupymo lakštų emisiją, Seimo opozicija ragina premjerę Ingridą Šimonytę neignoruoti idėjos dėl gynybos obligacijų.

Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” vicepirmininkas, Seimo Ekonomikos komiteto narys Lukas Savickas stebisi, kodėl Vyriausybė vis dar neišleidžia gynybos obligacijų.

Dėl šio papildomo gynybos finansavimo šaltinio teigiamai pasisakė dauguma politinių jėgų bei visuomenės atstovai, pažymi parlamentarai.

„Nepaisant to, kad mums pasiūlius gynybai skirtų obligacijų idėją, konservatoriai mėgino įtikinti, kad niekas jų nepirks, bendro pobūdžio taupymo lakštus Vyriausybė sėkmingai leidžia kasmet.

Džiaugiantis, kad gyventojai pernai įsigijo obligacijų už kone 200 mln. eurų, pirmadienį pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų VTL emisija, už kurią bus mokama 3 proc. metinių palūkanų. Kodėl ji negalėjo būti skirta gynybai? Ar Vyriausybė mano, kad obligacijas „apie nieką“ žmonės vėl išpirks, o jei jos bus skirtos gynybai – niekas nepirks?“ – komentuoja D. Šakalienė, pažymėdama, kad Vyriausybės delsimas keistai nedera su konservatorių lyderių nuolatiniais raginimais ruoštis grėsmėms.

Opozicijos atstovai primena, kad, socialdemokratams paskelbus iniciatyvą dėl gynybos obligacijų, Vyriausybės vadovė ją tuoj pat atmetė kaip esą netvarų būdą finansuoti gynybą, tačiau netrukus ir patys konservatoriai ėmė palankiai kalbėti apie šią galimybę.

„Gynybos obligacijos leistų piliečiams išreikšti savo patriotinę valią ir tiesiogiai prisidėti prie paramos krašto apsaugai“, – įsitikinusi D. Šakalienė.

Tuo tarpu L. Savickas įspėja, kad savo neveiklumą Vyriausybė bando pridengti nesibaigiančiomis diskusijomis.

„Tačiau per tą laiką jokių konkrečių sprendimų taip ir nebuvo priimta. Kaip I. Šimonytė galėtų pateisinti tokį atidėliojimą? Toks delsimas keistai nedera su konservatorių lyderių nuolatiniais raginimais ruoštis grėsmėms. Dabartinis Vyriausybės blaškymasis bei neveiklumas bandomas nepateisinamai uždengti nesibaigiančiomis mokestinėmis diskusijomis.“, – stebisi L. Savickas.

L. Savickas primena, kad dar kovo 19 d. opozicinės frakcijos bendrai pristatė konkrečius siūlymus dėl papildomo gynybos finansavimo.

„Kartu su kolegomis opozicijoje laikomės aiškios pozicijos, kad PVM didinimas yra nepriimtinas, kadangi neproporcingai paveiktų mažiausių pajamų asmenims. Todėl dar kartą akcentuojame, kad esame pasiruošę artimiausiu metu susitarti dėl pelno mokesčio papildomo apmokestino. Taip pat galime diskutuoti dėl papildomas pajamas generuojančių šešėlio mažinimo priemonių, akcizų peržiūros bei azartinių lošimų papildomo apmokestinimo“, – vardija parlamentaras.

Primename, kad Pirmadienį pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3 proc. metinių palūkanų. Lakštų emisija bus platinama balandžio 8–22 dienomis, o išperkama 2025 metų balandžio 23 dieną, pirmadienį pranešė Finansų ministerija.

Close