V. Blinkevičiūtė – po susitikimo su medikų bendruomene: situacija sveikatos sistemoje yra grėsminga

V. Blinkevičiūtė – po susitikimo su medikų bendruomene: situacija sveikatos sistemoje yra grėsminga

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, ketvirtadienį susitikusi su medikų bendruomene, išklausiusi jų siūlymus ir vertinimus apie tai, kas dedasi sveikatos apsaugos sistemoje, yra pakraupusi dėl susiklosčiusios situacijos.

„Išklausius medikų ir slaugytojų bendruomenių atstovus akivaizdu, kad sveikatos sistemoje verda tikras pragaras: ministerija ir medikai nebendradarbiauja, nėra dialogo. Viskas centralizuojama, žmonėms svarbūs skyriai uždarinėjami, paslaugos nuo jų tolsta, o medikų darbas toliau skęsta popierizme ir nėra deramai atlyginamas.

Medikai buvo atviri: biurokratija nepakeliama, vyksta reformos dėl reformų – joms net finansavimas nenumatytas. O dėl to kenčia pacientai ir visa sveikatos sektoriaus bendruomenė. Yra tyčiojamasi iš mūsų medikų ir pacientų – taip būti negali”, – sako V. Blinkevičiūtė.

LSDP pirmininkė pabrėžė, kad medikų siūlymai ir konkrečios priemonės, kaip spręsti sveikatos apsaugos sektoriuje susikaupusias problemas, atsispindės šiuo metu rengiamoje socialdemokratų Seimo rinkimų programoje.

Lietuva – perteklinių mirčių rekordininkė

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius pažymėjo, kad Lietuva Europos Sąjungoje (ES) vis dar išsiskiria labai aukštais mirtingumo skaičiais – yra viena iš rekordininkių pagal išvengiamų mirčių skaičių. 

„Per metus prarandame 12 tūkst. žmonių, – nedidelį miestelį, – kurių galėtume neprarasti. Daugiausia mirčių – nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Tai yra iššūkis”, – kalbėjo jis.

Jis taip pat kalbėjo apie didelį medikų ir slaugytojų trūkumą, o ateityje ši problema tik aštrės. Pasak prof. V. Kasiulevičiaus, šiuo metu trūksta bemaž 90 šeimos gydytojų, o tai reiškia, kad apie 140 tūkst. pacientų negauna tinkamos priežiūros.

„Regionuose ši problema dar didesnė – ten trūksta ir medikų. O tai reiškia, kad skaičiai žmonių, kuriuos prižiūri šeimos gydytojai – dar didesni”, – vertino V. Kasiulevičius.

Gydytojai paversti raštvedžiais

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė irgi pabrėžė milžinišką medikų ir slaugytojų trūkumą. Ji kalbėjo, kad dabar medikų trūkumas skaičiuojamas etatais, o ne realiu fizinių asmenų skaičiumi, tad situacija yra dramatiška.

„Dėl iškeltų reikalavimų gydytojai labai daug laiko skiria raštvedybai. Tai atskleidžia požiūrį į resursus – gydytojo laikas nėra vertinamas. Suprask, laikas lyg guminis, įsivaizduojama, kad galime sutalpinti bet kokį skaičių pacientų”, – minėjo A. Gerliakienė.

Medikė atkreipė dėmesį, kad pacientų pavėžėjimo programa „tragiškai buksuoja, finansavimo nėra, tad reikia keisti regionų politiką”, ragino keisti ir e. sveikatos sistemą. 

A. Gerliakienė taip pat priminė, kad slaugos darbuotojų krūviai yra nepakeliami. Pasak medikės, kai kuriose ligoninėse per naktį vienai slaugytojai tenka rūpintis net 60 pacientų. „Su medikais elgiamasi siaubingai”, – vertino ji.

LMS valdybos pirmininkė minėjo, kad sveikatos centrų steigimas savivaldybėse irgi vyksta „chaotiškai” – savivaldybės neturi nei papildomų lėšų, nei tam reikalingų gydytojų.

„Vyrauja visiškas chaosas. Įsivaizduokime: turime dvi tuščias stiklines ir bandoma jas tiesiog sukeisti vietomis. Bet jos vis tiek bus tuščios”, – lygino LMS valdybos pirmininkė.

Susitikime su LSDP pirmininke V. Blinkevičiūte ketvirtadienį dalyvavo Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkė Rūta Kiršienė, Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, profesorius Vytautas Kasiulevičius, Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos pirmininkas Kęstutis Štaras, Lietuvos slaugytojų asociacijos prezidentė Rasa Marozienė, Lietuvos medicinos studentų asociacijos LiMSA prezidentė Greta Burinskaitė, Šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Alma Astafjeva, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas Algirdas Utkus.

Close