Socialdemokratai reikalauja pradėti tyrimą dėl ESO „sistemingo piktnaudžiavimo savo padėtimi“ – kreipėsi į VERT

Socialdemokratai reikalauja pradėti tyrimą dėl ESO „sistemingo piktnaudžiavimo savo padėtimi“ – kreipėsi į VERT

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcija kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) prašydama pradėti tyrimą dėl AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) „sistemingo piktnaudžiavimo savo padėtimi“.

Reaguodami į pastaruoju metu vėl pasipylusius pranešimus apie ESO konfliktus su klientais, socialdemokratai ragina VERT nedelsiant „imtis santykių tarp valstybinio tinklų operatoriaus ir vartotojų moderavimo“.

„Nesiliauja skandalai dėl galimai neskaidrios ESO kainodaros. Šiuo metu galiojanti prijungimo prie elektros tinklo tvarka nėra skaidri, kainodaros principai neaiškūs, o tai sudaro sąlygas piktnaudžiavimui ar net galimam sukčiavimui“, – įspėja Seimo Ekonomikos reikalų komiteto vicepirmininkas socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Parlamentaras stebisi, kad ESO nustato labai skirtingas kainas, yra linkęs manipuliuoti prieiga prie informacijos, leidžiančios suprasti, kaip kaina nustatoma.

Iš vienų „lupa“ daugiau negu iš kitų

„Faktiškai iš vienų vartotojų ESO „lupa“ daugiau pinigų negu iš kitų. Išsiaiškinome, kad kartais ESO kažkodėl taiko mažesnį negu 50 proc. projekto vertės siekiantį pajėgumų plėtros mokestį.

Mūsų klausimas tinklų operatoriui ir energetikos reguliuotojui paprastas: kodėl vartotojai, planuojantys plėtrą, negali iš anksto sužinoti bent jau apytikslio prijungimo mokesčio? Kodėl nėra duomenų bazės ar žemėlapio, kuris leistų vartotojams iš anksto susipažinti su galimais elektros tinklo plėtros konkrečioje savivaldybėje kaštais?“ – klausia Seimo narys socialdemokratas G. Paluckas.

Kreipimesi į VERT socialdemokratai prašo atsakyti, kaip dažnai ESO taiko mažesnį nei 50 proc. projekto vertės pajėgumų plėtros mokestį, prie tinklų jungiant naujus projektus; kokiai daliai naujų vartotojų, kuriems išduoti leidimai prisijungti prie tinklo, reikšmingą jų prijungimo kaštų dalį padengė pats ESO. Kreipimosi autoriai teiraujasi, ar taikomi socialiniai, ekonominiai ir ekologiniai projektų poveikio kriterijai, kurie pagrįstų mažesnio pajėgumų plėtros mokesčio taikymą.

LSDP frakcijos dėmesį patraukė ESO konfliktas su UAB „Detalita“, besiskundžiančia dėl galimai neskaidraus prijungimo prie elektros tinklų kaštų apskaičiavimo, taip pat ESO savitarnos sutrikimai ir kiti incidentai.

 

Close