R. Budbergytė kreipiasi į vartotojų teisių sargus: fiktyviomis nuolaidomis apgaudinėjami žmonės

R. Budbergytė kreipiasi į vartotojų teisių sargus: fiktyviomis nuolaidomis apgaudinėjami žmonės

Prekybos tinklams giriantis neva mažinamomis maisto produktų kainomis, socialdemokratė Rasa Budbergytė kreipiasi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) reikalaudama įvertinti, ar vartotojai nėra klaidinami, kai skelbiant „nuolaidas“ pažeidžiama akcijų skelbimo tvarka.

„Prekybos tinklai įsigudrino lyginti „naujas“ produktų kainas su praėjusių savaičių ir mėnesių kainomis. Tačiau juk tai – vartotojų mulkinimas. Reklamose šaukiama, esą maisto kainos mažėja, nors jau daugiau nei metus kainų šuoliai Lietuvoje muša rekordus visoje Europos Sąjungoje. Per metus maisto kainos augo trečdaliu, o kai kurių prekių – net dvigubai. Didieji prekybininkai savo klientus laiko patikliais mulkiais?“, – stebisi R. Budbergytė.

Parlamentarė primena, kad Seimas 2021 m. priėmė socialdemokratų inicijuotus Civilinio kodekso pakeitimus, kuriais įpareigojo prekybininkus teikti vartotojams informaciją apie tai, kokia prekės kaina buvo bent mėnesį prieš pritaikant jai nuolaidą.

Jeigu pirkėjui tokia informacija apie kainos pasikeitimą ir buvusią kainą nepateikiama, jis turi teisę reikalauti iš pardavėjo atlyginti nuostolius. Pardavėjas turi nedelsdamas grąžinti pirkėjui sumokėtus pinigus ir atlyginti kitus nuostolius. Šis reikalavimas negalioja tik greitai gendantiems maisto produktams.

Anot parlamentarės, maisto kainų krizė virto lėtine liga, kurios kompresais neišgydysi – reklaminiai triukai gyvenimo žmonėms nepalengvina.

„Kai kurių maisto produktų kainos pamažėjo dėl natūralių sezoninių faktorių. Tačiau ilgalaikiai kainų vidurkiai vis tiek auga. Savo reklaminėmis akcijomis didieji prekybos centrai bando nuslėpti bjaurią tiesą: jie ir toliau kelia kainas“, – įspėja R. Budbergytė.

Parlamentarė pasigenda atsakingų tarnybų, ypač VVTAT, veiksmų prekybos centrų manipuliacijoms stabdyti.

„Praeitais metais įsigaliojo vadinamosios Omnibus direktyvos reikalavimai, kuriais dar labiau sustiprinta vartotojų apsauga nuo fiktyvių nuolaidų ir kitų prekybininkų gudravimų. Tačiau aiškėja, kad prekybininkų manipuliacijos tęsiasi, nes daugelis jų įsigudrina apeiti reikalavimus. Ar VVTAT to nepastebi, ar tiesiog užsimerkia? Privalome laikytis ES direktyvos principų ir apginti vartotojus nuo prekybos centrų pamėgto manipuliavimo kainomis“, – ragina R. Budbergytė.

 

Close